fot. PAP/Łukasz Gągulski

Premier M. Morawiecki w Będkowicach: Polskie rolnictwo jest dużo bardziej ekologiczne niż rolnictwo w Europie Zachodniej

Polskie rolnictwo jest dużo bardziej ekologiczne niż rolnictwo w Europie Zachodniej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który dziś odwiedził gospodarstwo rolnicze w Będkowicach w woj. małopolskim.

Podczas rozmowy z gospodarzami – jak relacjonował szef rządu – omówiono m.in. główne problemy polskiej wsi. Jednym z wyzwań jest osiągnięcie stabilności cenowej, ale także wzmocnienie pozycji rolnika względem odbiorców płodów rolnych, w tym pośredników.

https://twitter.com/PremierRP/status/1403661490834522113

W tym kontekście podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wskazał na założenia strategii „Od Pola do stołu”, wśród których znalazły się m.in. skrócenie łańcucha dostaw oraz propozycje Polskie Ładu, w tym 20 ważnych programów dla wsi.

– Jednym z nich jest podniesienie dopłaty do paliwa rolniczego – wcześniej z 83 zł na 100 zł, a teraz ze 100 zł podniesiemy na 110 złotych. Kolejny program to dbanie o małe gospodarstwa, kodeks rolny. Podczas rozmowy z państwem Krawczykami zostałem zainspirowany do tego, żebyśmy pomyśleli o dodatkowych zachętach na łączenie się w grupy producenckie, spółdzielnie rolnicze – łączenie się rolników, by ich siła sprzedażowa względem nabywców była jak największa – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1403663567308656641

Premier podkreślił, że atutem polskiego rolnictwa jest ekologiczność. Dla przykładu porównał je z holenderskim, gdzie ilość pestycydów stosowanych w uprawach jest kilka razy większa na hektar niż w naszym kraju.

W ramach Polskiego Ładu szef rządu zapowiedział szereg działań, aby wzmocnić konkurencyjność polskiego rolnika.

RIRM

drukuj