fot. https://twitter.com/Bogdan_Rzonca/photo

B. Rzońca o pomyśle szefa niemieckiego MSZ dot. zniesienia prawa weta w UE: To propozycja absurdalna i burząca solidarność europejską

Bogdan Rzońca, europoseł PiS, uważa, że propozycja zniesienia prawa weta w Unii Europejskiej jest absurdalna i burząca solidarność europejską. Polityk odniósł się w ten sposób do pomysłu Heiko Maasa, ministra spraw zagranicznych Niemiec. Szef niemieckiej dyplomacji uważa, że należy rozważyć zniesienie prawa sprzeciwu, które przysługuje każdemu państwu Unii.

W ocenie Heiko Maasa Wspólnota nie może być dłużej zakładnikiem poszczególnych krajów członkowskich, które swoim sprzeciwem paraliżują europejską politykę zagraniczną.

Z tym pomysłem nie zgadza się Bogdan Rzońca. Europoseł PiS zwrócił uwagę, że wypowiedź Heiko Maasa to kolejny dowód, że Niemcy chcą wieść prym we Wspólnocie.

– Jest to wypowiedź, która wskazuje na to, że Niemcy chcą niepodzielnie rządzić Unią Europejską. Prezentują stanowisko, że każdy sprzeciw jest sprzeciwem wobec ich polityki, a tak nie jest. Unia jest zespołem 27 suwerennych państw i musimy to szanować. Dlatego krytyka jego wypowiedzi musi trwać. Musimy wyrazić jednoznaczny sprzeciw wobec takim stwierdzeń i wypowiedzi, bo Unia jest pewnym dobrem dla wielu narodów, a nie tylko dla Niemców, którzy chcą w niej rządzić – powiedział Bogdan Rzońca.

Propozycję ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa ws. zniesienia prawa weta skrytykowali również niektórzy europosłowie PO. Ich zdaniem, należy mieć więcej jedności i zgody, aby budować skuteczność. Odmiennego zdania jest europoseł Lewicy Robert Biedroń, który w propozycji Heiko Maasa widzi szansę na nakładanie sankcji w przypadku naruszeń praw człowieka.

RIRM

drukuj