Niemcy: Poroszenko potwierdził plany wejścia do NATO

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził w niedzielę w wywiadzie dla telewizji niemieckiej ARD, że perspektywicznym celem Ukrainy jest członkostwo w NATO – jedynej organizacji mogącej zagwarantować jego państwu bezpieczeństwo. 

Poroszenko powiedział ARD, że systemy bezpieczeństwa zarówno europejskie, jak i w skali światowej przestały być skuteczne. „NATO jest obecnie jedyną strukturą zdolną do zagwarantowania państwom bezpieczeństwa” – zaznaczył ukraiński polityk. Jak dodał, uważa za nadal obowiązującą decyzję szczytu NATO z 2008 roku, gdzie zapewniono, że drzwi Sojuszu pozostają dla Ukrainy otwarte.

Ukraina będzie się bronić i będzie szukać sojuszników, którzy mogą jej w tym pomóc – podkreślił Poroszenko.

– Uważam, że minione cztery lata pokazały, iż pozostawanie poza sojuszami jest błędem. Model neutralny oznacza, że jest się pozostawionym samemu ze swoimi problemami – wyjaśnił.

Nie musimy nikogo prosić o pozwolenie – dodał prezydent Ukrainy, zastrzegając, że nowy system bezpieczeństwa nie może być skierowany przeciwko innym państwom, w tym także przeciwko Rosji.

Kluczem do przywrócenia pokoju we wschodniej Ukrainie jest zdaniem Poroszenki wycofanie rosyjskich żołnierzy.

– W ostatnich dniach sierpnia armia rosyjska przekroczyła ukraińską granicę i rozpoczęła realną wojnę na naszym terytorium – podkreślił.

Jak zaznaczył, droga do zakończenia konfliktu prowadzi przez pokój, dialog polityczny i wybory. Warunkiem jest jednak „wycofanie armii okupacyjnej”.

Mogę zapewnić: jeżeli ta armia opuści nasze terytorium, a granica zostanie zamknięta, to pokój i spokój powrócą w przeciągu dwóch lub trzech tygodni – powiedział Poroszenko.

Poroszenko zdementował doniesienia mediów, według których prezydent Rosji Władimir Putin miał mu w rozmowie telefonicznej grozić w przypadku podtrzymywania planów wejścia do NATO. „Nie pozwolę nikomu, by groził mnie lub mojemu krajowi” – powiedział Poroszenko w wywiadzie dla ARD.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl