Rząd o składkach dla rolników

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 rok. Celem ustawy jest przedłużenie na kolejny rok obecnie obowiązujących zasad.

Poseł  Henryk Kowalczyk z Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiedział, że rząd powinien poprawić ten system, a nie ponownie go przedłużać.

– Przedłużenie obecnie obowiązujących składek pokazuje, że rząd źle zaplanował działania. Składki miały obowiązywać tylko rok, później planowano wypracować rozwiązania trwałe. Tymczasem rozwiązania obowiązujące obecnie są niestety rozwiązaniami bardzo wadliwymi. Obciążają rolników w sposób nierównomierny. Dla rolników, którzy posiadają trochę więcej hektarów składka zdrowotna jest większa niż dla przedsiębiorców – powiedział Henryk Kowalczyk. 

Prawie 117 tys. polskich rolników otrzyma w tym roku niższe dopłaty bezpośrednie z powodu konieczności redukcji krajowych płatności uzupełniających.  Decyzja Komisji Europejskiej nie została jednak zaskarżona.

Jest to celowe działanie ponieważ chodzi tu nie o rolników, a o budżet państwa, który dzięki temu zaoszczędzi- dodał poseł Henryk Kowalczyk

– Po pierwsze rząd zaniedbał w fazie negocjacyjnej tzw. modulację, czyli redukcję dla rolników, którzy pobierają trochę większe płatności. Teraz za to płacimy. Najpierw powinno się pilnować terminów podejmowanych decyzji. Jeśli już te decyzje zapadły, to należało wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego, że jest to wbrew traktatowi. To co mówiono, zostało złamane. Sądzę, że była szansa nawet na wygranie tego procesu powiedział Henryk Kowalczyk.

Wypowiedź posła Henryka Kowalczyka:

 


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj