fot. flickr.com

Sejm o kwocie wolnej od podatku

W Sejmie o projekcie dotyczącym m.in. kwoty wolnej od podatku ze sprzedaży produktów rolnych. Rolnik, który sprzeda własne wyroby za kwotę do 7 tys. zł rocznie, nie będzie musiał płacić podatku – zakłada senacki projekt, którym zajmuje się Sejm.

Wczoraj połączone komisje rolnictwa i finansów odrzuciły poprawki m.in. PiS, PSL. Komisje poparły wyłącznie  propozycje PO. Głosowanie projektu wraz z poprawkami przewidziane jest w dzisiejszym  bloku głosowań.

Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się za zwiększeniem kwoty wolnej od podatku ze sprzedaży produktów rolnych.

Posłowie zwracali też uwagę, że poprawka PO dotycząca rolników prowadzących tzw. działy specjalne  wychodzi „poza materię ustawy”.

Poseł Henryk Kowalczyk, z sejmowej komisji rolnictwa, podkreślił, że  wątpliwości co do tej poprawki miało również biuro legislacyjne.

Ta poprawka pojawiła się w sposób nagły. Dotyczy absolutnie nie tej materii, która była w ustawie, a więc możliwości nieopodatkowanego przetwórstwa produkcji własnej w gospodarstwach rolnych. Ta poprawka wkracza w działy produkcji rolnej. Dotyczy to zupełnie innej materii, więc nie bardzo rozumiem, po co taka poprawka. Wrzucanie czegoś takiego jest absolutnie niedopuszczalne. Jeżeli wnioskodawcy uważają, że trzeba doprecyzować podatki oddziałów specjalnych produkcji rolnej, niech to zrobią w oddzielnym projekcie, a nie tutaj. Nawet słowo nie padło podczas debaty sejmowej przy omawianiu tych poprawek. Jest to absolutnie niedopuszczalne legislacyjnie – powiedział poseł Henryk Kowalczyk.

Senacki projekt ustawy dotyczy sprzedaży bezpośredniej, czyli możliwości sprzedawania bez podatku przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców. Obecnie w świetle prawa rolnik nie może takich produktów sprzedawać. Nowe przepisy wejdą w życie  1 stycznia 2016 r.

RIRM

drukuj