„Misjonarz na Post” – wesprzyj duchowo misjonarzy

Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu. W tym czasie, który ma nas przygotować do świąt Wielkanocnych, warto pamiętać o trzech wielkopostnych praktykach – poście, modlitwie i jałmużnie. Możemy je ofiarować za misjonarzy. Pomóc może nam w tym akcja „Misjonarz na Post”.

Akcja duchowego wsparcia misjonarzy wymaga jedynie trochę czasu i wytrwałości. Pomysł zrodził się w redakcji czasopisma „Misyjne Drogi” 5 lat temu – wskazał o. Marcin Wrzos red. naczelny czasopisma „Misyjne Drogi”.

Zastanawialiśmy się, co może połączyć środowiska misyjne w Polsce. I okazuje się, że taka pomoc duchowa jest czymś, co nas łączy, bo i papieskie dzieła misyjne, komisja misyjna Episkopatu Polski, różne redakcje czasopism misyjnych, stron internetowych poświęconych misjom – powiedział duchowny.

Każdy, kto chce dołączyć do tej szlachetnej inicjatywy, powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jest on dostępny na stronie internetowej www.misjonarznapost.pl.

Wybieramy kraj. Wybieramy rodzaj misjonarza, bo są misjonarze świeccy, duchowi. I w ten sposób możemy włączyć się w akcję – dodał o. Marcin Wrzos.

W projekcie „Misjonarz na Post” może wziąć udział każdy. Pomysłodawcy akcji nie określają, jaką wybrać modlitwę za misjonarza. Panuje tutaj całkowita dowolność – wskazała Zofia Kędziora koordynator akcji „Misjonarz na Post”.

Modlitwa jest takim filarem przeżywania Wielkiego Postu dla nas wszystkich, ale nie ograniczamy się tylko do tej formy. Może to też być ofiarowanie postu bądź też jakiegoś swojego cierpienia – powiedziała Zofia Kędziora.

To już piąta odsłona akcji. Każdego roku przybywa osób, które wspierają duchowo misjonarzy. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że praca na misjach do łatwych nie należy – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki przewodniczący KEP.

Ten, który udaje się na misje wystawia się na niebezpieczeństwa: wystawia swoje zdrowie, a często swoją kondycję psychiczną. Nie każdy wytrzymuje na misjach. Nie każdy jest zdolny do tego, żeby w trudnych warunkach wytrzymać, zazwyczaj w warunkach trudniejszych niż tutaj w Polsce – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział prawie 12 tys. osób. Największą popularnością cieszyli się misjonarze świeccy – to właśnie za nich najwięcej osób chciało się modlić. Akcję „Misjonarz na Post” honorowym patronatem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj