fot. PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie premiera z politykami Solidarnej Polski

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś z parlamentarzystami Solidarnej Polski. Tematem spotkania będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma wypełniać tzw. kamienie milowe i pozwolić na wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Solidarna Polska ma duże zastrzeżenia dot. projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Uzgodniony z Komisją Europejską projekt miałby łamać zapisy polskiej konstytucji. Teraz posłowie Solidarnej Polski podnoszą, że wdrożenie projektu nie da wymiernych korzyści finansowych, bo środki z KPO to w dużej części po prostu kredyt.

– To jest kredyt na złych warunkach. To nas będzie kosztowało trzy do pięciu razy więcej, niż to co dostajemy – wskazywał Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera.

Premier Mateusz Morawiecki ma dzisiaj spotkać się ze wszystkimi parlamentarzystami Solidarnej Polski, koalicjantami w ramach Zjednoczonej Prawicy.

– Chcę wskazywać na to, co jest ważne, a co jeszcze ważniejsze. Myślę, że jak uda się przekonać do tego, to byłoby to naprawdę dobre dla Rzeczypospolitej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Zastrzeżenia do ustawy ma także prezydent.

„Teraz jest nowy rządowy projekt. Pytania podstawowe, czy jest zgodny z Konstytucją i czy jest dla niego większość sejmowa(?). Jeśli nie, sprawa jest bezprzedmiotowa. Jeśli większość jest, niech najpierw zostanie uchwalony. Dopiero potem jest decyzja Prezydenta RP” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Projektem ustawy posłowie mieliby zająć się za tydzień, na posiedzeniu 11 stycznia. Pytanie, czy rzeczywiście się nim zajmą i czy trafi on pod obrady w takim kształcie, w jakim jest dzisiaj, bo nawet prezes Jarosław Kaczyński w jednym z medialnych wywiadów wyraził swoje obawy.

– Proces moderuje pan minister Szynkowski oraz pan premier Morawiecki. To są osoby, które uczestniczą i moderują proces związany z procedowaniem całej ustawy – podsumował Rafał Bochenek, rzecznik PiS.

Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Izba Odpowiedzialnośći Zawodowej Sądu Najwyższego.

TV Trwam News

drukuj