fot. PAP/EPA

Włoska prasa: W czwartek M. Salvini spotka się z V. Orbanem i M. Morawieckim w Budapeszcie

W czwartek w Budapeszcie lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem i szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim – tę wiadomość podał w poniedziałek wieczorem dziennik „Corriere della Sera”.

Według gazety głównym tematem rozmów ma być powołanie nowej grupy w Parlamencie Europejskim i to mimo że – jak zauważa się w artykule – politycy Ligi mówią ostrożnie o „podzielaniu wartości”.

Ligi Matteo Salviniemu mają towarzyszyć w węgierskiej stolicy dwaj politycy Ligi: Lorenzo Fontana, były minister do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych, a także szef delegacji tego ugrupowania w grupie Tożsamość i Demokracja w Parlamencie Europejskim, Marco Zanni.

Wcześniej przywódca współrządzącej obecnie Włochami Ligi ujawnił, że jest w kontakcie z Polakami i Węgrami w sprawie powołania nowej grupy w Parlamencie Europejskim. Ma to związek z wyjściem Fideszu Viktora Orbana z Europejskiej Partii Ludowej.

Na początku marca Matteo Salvini przeprowadził wideorozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak zauważa „Corriere della Sera”, celem włoskiego polityka jest „zaoferowanie alternatywy dla Europejskiej Partii Ludowej, która przechyliła się na lewo”, w nadziei, że do nowej formacji przyłączą się także delegacje z innych krajów.

Mogą być jednak problemy z realizacją tych planów – zastrzega dziennik – przypominając na przykład, że trudno, by inicjatywę tę doceniła liderka prawicowego ugrupowania Bracia Włoch Giorgia Meloni, przewodnicząca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy też Prawo i Sprawiedliwość.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl