KGB w dalszym ciągu zagrożeniem dla Polski?

Współpraca Służby Bezpieczeństwa PRL z sowieckim KGB w okresie komunizmu może w dalszym ciągu wpływać na bezpieczeństwo Polski, alarmuje „Nasz Dziennik”.

Gazeta powołuje się na raport ABW „Współpraca SB MSW PRL z KGB w latach 1970-1990 – próba bilansu”.  Jak wynika z zawartych w publikacji materiałów polskie służby obawiają się wykorzystania w obecnych czasach starych powiązań, zwłaszcza agenturalnych.

– Te relacje niewątpliwie w dalszym ciągu istnieją. Oczywiście z uwagi na upływający czas może są mniej intensywne, natomiast właśnie z uwagi na lokowanie tych osób w różnych sektorach strategicznych państwa polskiego mogą być coraz bardziej niebezpieczne. Zadaniem polskich służb specjalnych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest rozpoznawanie tych zagrożeń, ujawnianie i neutralizowanie – powiedział Bogdan Święczkowski, były szef ABW.

Z opublikowanego raportu wynika, że w latach 1972-1990 w ośrodkach szkolenia KGB oraz uczelniach MSW PRL przeszkolono ok. 600 funkcjonariuszy i pracowników MSW PRL. Musimy jednak pamiętać, że agentów mogło być znacznie więcej – dodaje Bogdan Święczkowski.

– Mówimy o oficjalnych szkoleniach, które zostały odbyte przez polskich funkcjonariuszy w różnego rodzaju instytucjach państwa radzieckiego. Proszę także pamiętać, że oprócz funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa byli również funkcjonariusze Służb Wojskowych, którzy także szkolili się w różnego rodzaju ośrodkach radzieckich. Poza tym były też nieoficjalne relacje, kontakty, nieoficjalna agentura, którą KGB niewątpliwie miało w Polsce. Zatem liczba tych osób – w moim przekonaniu – jest wielokrotnie wyższa, a jej dokładne ustalenie niemożliwe – dodał były szef ABW.

 

Wypowiedź Bogdana Święczkowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj