fot. PAP/Radek Pietruszka

Szefowie AW i SKW podadzą się do dymisji

Szef Agencji Wywiadu gen. Maciej Hunia i szef SKW Piotr Pytel chcą odejść ze służby w dniu zaprzysiężenia nowego Sejmu. Z kolei Szef ABW gen. Dariusz Łuczak ma się oddać do dyspozycji nowej premier Beaty Szydło. O sprawie informuje portal tvn24.pl.

Mirosław Król, politolog, powiedział, że każdy szef służb specjalnych powinien spotkać się z nowym przełożonym, aby przekazać toczące się sprawy.

– To jest normalna praktyka. Przecież każda instytucja – również służby specjalne – mają jakieś sprawy prowadzone w toku. Myślę, że w naszej sytuacji jest to o tyle trudne, że nowy szef może postawić trudne pytania, niewygodne pytania. Wobec powyższego niektórzy szefowie służb specjalnych podejmują decyzje o podaniu się do dymisji, o zrezygnowaniu z pracy, jeszcze zanim przyjdzie nowy szef. To jest chyba zasadniczy, istotny powód dymisji nowych szefów – mówił Mirosław Król.

Ekspert dodał, że potrzebna jest reforma służb specjalnych.

Marek Biernacki, koordynator do spraw służb specjalnych, już zapowiedział, że zbyt radykalne zmiany personalne w służbach mogą zachwiać bezpieczeństwem państwa. W jego ocenie służby sprawdziły się i wypełniły swoją misję.

Dziś odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, na którym premier złoży dymisję. Kandydatem PiS i przyszłej premier Beaty Szydło na nowego koordynatora służb specjalnych jest Mariusz Kamiński, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

RIRM

drukuj