Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji

Sejm i Senat po raz pierwszy zbierze się dziś w nowym składzie. Posiedzenie izby niższej rozpocznie się o godz. 13.00, natomiast izby wyższej o godz. 17.00.  

Wcześniej prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie, w którym wyznaczył marszałków-seniorów. Obrady Sejmu poprowadzi poseł Kornel Morawiecki, a Senatu – senator Barbara Borys-Damięcka.

W pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji udział weźmie prezydent Andrzej Duda. Po powitaniu gości przez marszałka seniora prezydent wygłosi przemówienie. Według informacji PAP po wypowiedzi prezydenta ma zostać ogłoszona przerwa i prezydent opuści gmach parlamentu.

Zgodnie z ustawą zasadniczą, dotychczasowa premier Ewa Kopacz, na pierwszym posiedzeniu Sejmu, złoży dymisję starego rządu. Nowy ma rozpocząć prace jeszcze w tym miesiącu.

O godz. 17.00 prezydent otworzy pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji i weźmie w nim udział. Także w Senacie zaplanowano wystąpienie prezydenta – podało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Poza głową państwa na pierwsze posiedzenie Izby zaproszeni zostali również: byli prezydenci i premierzy, marszałkowie Sejmu poprzednich kadencji, przedstawiciele organów państwowych takich jak NIK, RPO, RPD, prezesi sądów i trybunałów, a także korpus dyplomatyczny.

Zgodnie z konstytucją Sejm i Senat wybierane są na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu kolejnej kadencji.

Podczas pierwszego posiedzenia posłowie zajmują miejsce na sali obrad według rozdziału miejsc ustalonego przez marszałka seniora. Zgodnie z propozycją Kancelarii Sejmu na prawo od marszałka Sejmu zasiąść ma klub Prawa i Sprawiedliwości (235 posłów), a następnie: Platforma Obywatelska (138), Kukiz’15 (42), Nowoczesna Ryszarda Petru (28) i Polskie Stronnictwo Ludowe (16).

Po wystąpieniu prezydenta marszałek senior przeprowadzi złożenie ślubowania poselskiego przy pomocy powołanych przez siebie w tym celu, spośród najmłodszych wiekiem posłów sekretarzy.

Rotę odczytuje marszałek senior, a następnie każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowiada słowo „ślubuję”. Może dodać zdanie „Tak mi dopomóż Bóg”.

Posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni. Odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl