Autorstwa User:Darwinek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11139577

PiS spodziewa się wsparcia Solidarnej Polski w kwestii odrzucenia senackich poprawek do nowelizacji ustawy o SN

Prawo i Sprawiedliwość nie spodziewa się, by Solidarna Polska poparła poprawki, jakie Senat zgłosi do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Partia Zbigniewa Ziobro już to zapowiedziała. Koalicja Obywatelska chce tymczasem, by sprawami dyscyplinarnymi sędziów zajęła się Izba Karna Sądu Najwyższego.

Nikt już nie ukrywa, że między Solidarną Polską i otoczeniem premiera Mateusza Morawiecki nie ma życzliwych relacji. Są zarzuty, jakie szefowi rządu stawia minister Zbigniew Ziobro. Gdy nie ma pieniędzy z KPO, padają pytania o winę.

Solidarna Polska za winnego uznaje premiera, bo zgodził się na mechanizm warunkowości. Premier swojego zdania nie zmienił i uznał odblokowanie KPO za ważniejsze od sądów, które – według niego – i tak działają słabo.

Prezydent z kolei ma pretensje do Solidarnej Polski za poprawki, jakie zgłosiła do jego wersji nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym sprzed kilku miesięcy. Przekonuje, że właśnie one stały się pretekstem dla Komisji Europejskiej, by szantażować obóz władzy. Politycy sejmowej większości nie unikną pytań o to, czy ich przepychanki będą oznaczały rozbicie prawicy i pójście do wyborów osobno. Na razie jednak słyszymy, że dotychczasowy model współpracy się sprawdził.

– Myślę, że on daje dużo większą szansę na zwycięstwo w wyborach, a chyba o to chodzi, żeby Polski nie oddać – stwierdziła Beata Kempa, europoseł Solidarnej Polski.

W całym zamieszaniu jest też część wspólna. Wszyscy politycy obozu władzy uznają, że najcięższa wina za unijny szantaż wobec Polski spoczywa na opozycji. Tutaj pada m.in. argument licznych rezolucji przyjętych w Parlamencie Europejskim. I nawet, gdy dochodzi do sporów, to nikt nie odważy się poprzeć tego, czego chce opozycja. Stąd już jest zapowiedź Solidarnej Polski, że w przypadku nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, jakiekolwiek poprawki senackiej większości będą odrzucone.

– Nie spodziewam się po Senacie żadnych poprawek, które chciałaby popierać Solidarna Polska – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Poprawki, jakie już zapowiedział Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, mają przenieść sprawy dyscyplinarne sędziów do Izby Karnej Sądu Najwyższego. Ma temu towarzyszyć zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Prace nad nowelizacją mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Na poniedziałek planowane jest posiedzenie senackich komisji. Na wtorek obrady całej izby.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl