fot. pixabay.com

Czechy: rozpoczął się drugi dzień decydującego głosowania o następcy prezydenta Zemana

Sobota jest drugim dniem głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach, która ma wyłonić następcę Milosza Zemana. Czwartym w historii Republiki Czeskiej prezydentem może zostać były wysoki dowódca czeskiej armii i NATO Petr Pavel lub były premier Andrej Babisz. Faworytem jest Pavel.

W prawie 15 tys. lokali wyborczych od godz. 8.00 mogą oddawać głosy ci spośród 8 milionów 250 tys. uprawnionych obywateli, którzy jeszcze nie zagłosowali.

Według szacunków agencji CTK dotychczasowa frekwencja przekroczyła 50 procent i najprawdopodobniej będzie wyższa niż podczas pierwszej tury przed dwoma tygodniami, gdy wyniosła 68 proc. Kandydaci oraz politycy, którzy głosowali w piątek sądzą, że przekroczy ona 70 proc. W niektórych sondażach wskazywano nawet na więcej niż 80 proc.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o 14.00. Wtedy komisarze przystąpią do liczenia głosów. Przesyłane do Urzędu Statystycznego wyniki będą stopniowo publikowane. Z dużym prawdopodobieństwem nazwisko nowego prezydenta Czech może być znane między godz. 16.00 a 17.00.

Pavel i Babisz byli pytani w ostatniej przedwyborczej debacie, która zakończyła się w momencie otwierania lokali wyborczych w piątek, jak zareagują na swoją ewentualną przegraną.

„Publicznie oświadczyłbym, że Petr Pavel jest moim prezydentem i wezwałbym wszystkich, aby go szanowali i uważali go za swojego prezydenta” – powiedział Babisz.

Petr Pavel również zadeklarował, że jeśli przegra, to zaapeluje o uznanie wyniku.

„Musimy pogodzić się z tym, że przynajmniej przez najbliższe pięć lat będziemy żyć w innej rzeczywistości. Tak po prostu jest i to nie jest koniec świata” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl