fot. PAP/EPA

Prezydent A. Duda wziął udział w tzw. szczycie amunicyjnym w Czechach

W czeskiej Pradze odbył się tak zwany szczyt amunicyjny. Na spotkanie z premierami Czech, Danii, Niderlandów i Łotwy udał się prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda przebywał we wtorek w Pradze, gdzie uczestniczył w tzw. szczycie amunicyjnym. Poza polską głową państwa do Czech przybyli premierzy innych krajów, w tym Łotwy i Holandii, a także premier Ukrainy. Tematem spotkania była pomoc walczącej Ukrainie w postaci amunicji kupowanej poza granicami Unii Europejskiej.

– Musimy zrobić wszystko, pomagając Ukrainie powstrzymać rosyjską agresję. Potencjalna porażka Ukrainy będzie generowała strategiczne zagrożenia dla całej euroatlantyckiej architektury bezpieczeństwa. (…) Z radością przyjmujemy czeską deklarację o gotowości do pozyskiwania i transportowania do Ukrainy 800 tys. pocisków artyleryjskich. Czeska inicjatywa cieszy się pełnym poparciem politycznym i finansowym ze strony Polski – zapewnił prezydent Andrzej Duda.

Podczas szczytu głos zabrał także premier Czech. Petr Fiala poinformował, że „Czechy dostarczyły już na Ukrainę pierwszy symulator samolotu F-16”.

– Jak obiecywałem, pierwsze tysiące sztuk amunicji kalibru 155 mm zostaną dostarczone na Ukrainę w czerwcu. Pierwszej dostawy Ukraina może spodziewać się w ciągu kilku najbliższych dni – oświadczył premier Petr Fiala.

Kolejną okazją do omówienia sytuacji walczącej Ukrainy będzie szczyt w Szwajcarii, który odbędzie się w połowie czerwca.

Edward Jasnosz/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl