PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: W najbliższych dniach można spodziewać się posiedzenia Sejmu ws. koronawirusa

W najbliższych dniach można spodziewać się posiedzenia Sejmu w sprawie informacji rządu o koronawirusie; mam nadzieję, że marszałek Sejmu pozytywnie odpowie na moje pismo – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Garwolina (woj. mazowieckie).

Prezydent podkreślił, że do tej pory nie stwierdzono żadnego przypadku choroby spowodowanej koronawirusem w Polsce. Przypominał o konsultacjach, które odbył w sprawie koronawirusa zarówno z premierem, ministrem zdrowia, jak i szefem MSWiA.

Andrzej Duda apelował o zachowanie wstępnych środków ostrożności, w tym o jak najczęstsze mycie rąk; zapewnił, że służby są przygotowane na wypadek wystąpienia koronawirusa w Polsce. Przypomniał także, że zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia Izby w trybie nadzwyczajnym, by rząd udzielił społeczeństwu informacji nt. koronawirusa.

„W najbliższych dniach należy się spodziewać, bo mam nadzieję, że pani marszałek pozytywnie odpowie na moje pismo, zwołania posiedzenia Sejmu, na którym rząd przedstawi informacje w tej sprawie. Jednoznacznie poprosiłem o to pana premiera” – podkreślił prezydent.

„Musi być pełna informacja, pełny dostęp, możliwość zadania pytań przedstawicielom rządu, przede wszystkim ministrowi zdrowia, ministrowi spraw wewnętrznych. Mam nadzieję, że ta debata rozwieje wiele wątpliwości i wiele niepokoju, który pewnie jest w wielu sercach” – dodał.

Prezydent podkreślił, że jest niebezpieczeństwo, że wkrótce koronawirus pojawi się w Polsce.

„Dzisiaj dmuchamy na zimne, bo póki co żadnego przypadku nie ma, ale wiadomo jak jest – to są tysiące przypadków w skali świata, setki przypadków w skali europejskiej i nikt nie da nam gwarancji, że się zdołamy przed tym uchronić. Raczej większe prawdopodobieństwo jest, że ten wirus się w naszym kraju pojawi. Musimy podjąć środki ostrożności, na poziomie rządowym one już są podejmowane” – zaznaczył prezydent.

Według rządu Polska jest przygotowana na zarządzanie kryzysowe i sytuacje awaryjne m.in. przez zabezpieczenie odpowiedniego sprzętu oraz profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej. Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że koronawirus dotrze do Polski, jednak zapewnił o gotowości służb w przeciwdziałaniu epidemii.

We wtorek – jak informował wiceminister infrastruktury Marcin Horała – wprowadzono także na wszystkich lotniskach procedury kontroli osób powracających z krajów zagrożonych koronawirusem, w tym z Chin i północnych Włoch. Procedury dotyczą m.in. pomiaru temperatury, a osoby ze wskazaniami podejrzenia zarażenia się koronawirusem są kierowane na badania lekarskie.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony.

We wtorek zanotowano również pierwszy przypadek koronawirusa w Hiszpanii kontynentalnej. W ostatnich dniach największe emocje wywołał znaczny wzrost liczby zachorowań w północnych Włoszech, w tym w Lombardii i Wenecji Euganejskiej – te dwa regiony na północy są ogniskami koronawirusa.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl