fot. Archiwum Główne Akt Dawnych

W Archiwum Głównym Akt Dawnych odbędzie się pokaz oryginału aktu Konfederacji Generalnej Warszawskiej

W sobotę przypada 450. rocznica uchwalenia aktu Konfederacji Generalnej Warszawskiej. Z tej okazji w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odbędzie się specjalny pokaz oryginału dokumentu.

Konfederacja Generalna Warszawska została przyjęta przez szlachtę polską w 1573 roku, na pierwszym Sejmie po śmierci króla Zygmunta Augusta. Gwarantowała swobodę religijną dla wszystkich wyznań chrześcijańskich. Była też jednym z fundamentów ustroju dawnej Rzeczypospolitej.

Prezydent Andrzej Duda, wskazując na znaczenie dokumentu, podkreślił, że był on wielkim aktem tolerancji wyznaniowej w ówczesnej Europie.

– Na tamte czasy, w XVI wieku, coś absolutnie rewolucyjnego. W czasie, gdy w innych krajach toczyły się religijne wojny, kiedy w innych krajach działy się pogromy religijne, u nas rządzący – na demokratycznych wówczas zasadach – uznawali równość i wolność religijną. Dzisiaj, patrząc z perspektywy historii, wiemy znakomicie, że były to czasy, kiedy Rzeczpospolita była najsilniejsza – zaznaczył Andrzej Duda.

W 2003 roku Konfederacja Generalna Warszawska została wpisana na Listę Światową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Z okazji 450. rocznicy uchwalenia dokumentu, jego oryginał będzie prezentowany w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Pokaz rozpocznie się dziś o godz. 14.00 w sali balowej Pałacu Raczyńskich. Jutro natomiast w godzinach od 12.00 do 16.00 odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Prezentacji dokumentu będą towarzyszyć wykłady przedstawiające jego znaczenie.

RIRM

drukuj