Premier Beata Szydło spotka się z premierem Czech

Premier Beata Szydło spotka się dziś w Wiśle z premierem Czech Bohuslavem Sobotką. Rozmowy, które odbędą się na kilka dni przed szczytem Unii Europejskiej mają dotyczyć m.in. kwestii migracji i reformy unijnej polityki azylowej.

Reforma ta budzi kontrowersje. Projekt Komisji Europejskiej w tej sprawie zakłada m.in. stały system dystrybucji uchodźców, uruchamiany w sytuacji kryzysowej.

Na to nie zgadza się m.in. polski rząd. Z kolei cała Grupa Wyszehradzka zaproponowała koncepcję tzw. „elastycznej solidarności”.

Chodzi o to, by kraje członkowskie same decydowały o zakresie swojego zaangażowania w rozwiązywanie kryzysu migracyjnego.

Premierzy Polski i Czech omówią m.in. najważniejsze sprawy stosunków bilateralnych – poinformował Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

– Zostaną poruszone tematy z zakresu współpracy energetycznej, a także rozbudowy infrastruktury drogowej, transportowej w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Zostanie poruszonych kilka tematów w związku z bieżącą polityką UE m.in. wspólna polityka migracyjna, ale również kwestia polityki wobec Rosji i przyszłości umowy stowarzyszeniowej Ukrainy. Stoimy na stanowisku, że polityka azylowa UE powinna być przeprowadzana zgodnie z zasadą „elastycznej solidarności”, czyli z uwzględnieniem możliwości ekonomicznych, kulturalnych poszczególnych państw UE – powiedział Rafał Bochenek.

W ramach przygotowań do czwartkowego posiedzenia Rady Europy premier Beata Szydło w ubiegłym tygodniu spotkała się z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

RIRM

drukuj