fot. twitter.com/ObajtekDaniel

Szef ARiMR o dopłatach bezpośrednich 2015: „Wielki sukces”

Realizacja dopłat bezpośrednich za 2015 rok to był wielki sukces Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w minionym roku – mówi jej prezes Daniel Obajtek. Szef ARiMR w programie „Wieś to też Polska” na antenie TV Trwam podsumował pierwsze 12 miesięcy swojej pracy.

Daniel Obajtek zaznaczył, że z powodu kłopotów z systemem informatycznym istniało ryzyko, że wypłata dopłat bezpośrednich za ubiegły rok się opóźni.

– Umowa, którą Agencja zawarła na wykonanie systemu, nie była wykonana na czas; ta umowa była aneksowana. Było potężne zagrożenie, że nie wypłacimy w ustawowym terminie 16 mld złotych. To był wyścig z czasem, ale dzięki Bogu udało się. Dzięki pracownikom wszystkich biur powiatowych, organizacji, udało się wypłacić w pierwszym terminie, czyli do końca czerwca, kwotę 16 mld złotych, więc to był wielki sukces. Nie mogliśmy zgodzić się na ten aneks, który był zawarty, ponieważ ta kampania ruszyłaby dopiero w kwietniu, co pokryłoby się z drugą kampanią 2016 – podkreślił szef ARiMR.

Wśród sukcesów Daniel Obajtek wymienił też realizację zaliczek na poczet płatności za 2016 rok. Z tego tytułu wypłacono rolnikom  w tym roku 10 mld zł.

Został także przygotowany harmonogram naboru wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Do tej pory przeprowadzono 14 naborów.

Prezes ARiMR zwrócił ponadto uwagę na otwarcie wydziału tworzenia oprogramowania w Lublinie. W ciągu dwóch lat ma on przejąć modyfikację i utrzymanie systemu obsługującego płatności bezpośrednie.

RIRM

drukuj