fot. pixabay.com

Senat zdecydował o powrocie ustawy o ochronie odbiorców gazu do prac w komisji

W Senacie odbyła się debata nad ustawą o ochronie odbiorców gazu. Senatorowie zgłosili poprawki. Ustawa wraca zatem do prac w komisji.

Ustawa o ochronie odbiorców gazu wyklucza możliwość podwyższania cen i stawek taryfowych gazu w bieżącym roku. Ceny zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres od 1 stycznia do końca grudnia.

Ustawa zakłada jednocześnie objęcie ochroną taryfową m.in. szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli, domów dziecka, kościołów i związków wyznaniowych czy noclegowni. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie również automatycznie zostaną objęte nowymi rozwiązaniami.

Wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki, wskazał, że rząd chce chronić tych, których wzrost cen gazu dotknąłby najmocniej.

– W ramach przepisów, w których możemy się poruszać w UE, zapewniamy jak najszerszą ochronę tym, którzy zużywają gaz na potrzeby domowe oraz odbiorcom wrażliwym, czyli szkołom, przedszkolom, hospicjom, Domom Pomocy Społecznej, OSP i innym. Dla tych odbiorców cena gazu w bieżącym roku będzie wynosiła 200 złotych 17 groszy za jedną megawatogodzinę. Cena została ustalona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – powiedział Maciej Małecki.

Sprzedawcy, którzy nie zastosują się do przepisów, mogą spodziewać się kar finansowych. Jednocześnie rząd gwarantuje dla sprzedawców gazu rekompensaty. Głosowanie nad ustawą wchodzącą w skład tarczy antyinflacyjnej 2.0 może się odbyć jeszcze dziś wieczorem.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl