PAP/EPA

Norwegia: Decyzja sądu ws. zwolnienia Breivika z więzienia za 1-3 tygodnie

Sąd okręgu Telemark w południowej Norwegii wyda decyzję w sprawie warunkowego zwolnienia z więzienia Andersa Breivika najwcześniej za tydzień a najpóźniej za trzy tygodnie – poinformował w czwartek sędzia Dag Bjoervik.

W więzieniu w Skien pod Oslo zakończyła się trzydniowa rozprawa, podczas której Breivik przekonywał, że po 10 latach pobytu w więzieniu „nie będzie już stosował przemocy”.

Sprawca ataku terrorystycznego z 22 lipca 2011 roku nie odciął się jednak od nazistowskich poglądów, a na sali sądowej propagował skrajne hasła „o zaprzestanie ludobójstwa białych narodów”.

W czwartek prokurator Hulda Karlsdottir dowodziła w sądzie, że „Breivik nadal jest niebezpieczny”.

„Należy chronić przed nim społeczeństwo. On się nie zmienił” – podkreśliła.

Przypomniała, cytując wyrok z 2012 roku, że odsiadujący wyrok 21 lat pozbawienia wolności, dokonał czynów nie mających odpowiednika w historii Norwegii. W wyniku jego działania w dzielnicy rządowej w Oslo oraz na wyspie Utoya zginęło łącznie 77 osób, a wiele zostało rannych.

Zdaniem Karlsdottir Breivik „promieniuje”, gdy ma możliwość prezentacji swoich poglądów. W ten sposób odniosła się do prezentowanych przez niego w trakcie rozprawy plakatów.

Prokurator ujawniła, że Breivik próbował zmienić swojego obrońcę, gdyż – jak wyjaśniał – ten „nie chciał być jego agentem PR”.

Adwokat Breivika Oystein Storrvik wniósł o warunkowe zwolnienie swojego klienta na zasadach określonych przez służbę więzienną.

„W moim przekonaniu reżim w więzieniu jest zbyt duży. Breivik potrzebuje kontaktów społecznych” – przekonywał prawnik.

W środę lekarz psychiatra Randi Rosenqvist oceniła, że „ryzyko dokonania przez Breivika nowego aktu przemocy jest statystycznie wysokie”. Ekspertka uważa, że Breivik wykazuje cechy psychopatyczne.

„Jest on niekonsekwentny i nie można mu ufać. Zmienia strategię w zależności od sytuacji” – zeznała.

Lisbeth Royneland, szefowa grupy wsparcia rodzin ofiar zamachu z 22 lipca 2011 roku, której córka zginęła na wyspie Utoya zastrzelona przez Breivika, rozprawę nazwała „absurdalnym doświadczeniem”.

„Ważne jest to, że wiemy, że jest on wciąż niebezpieczny” – oznajmiła.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl