fot. flickr.com

Norweski wywiad: do Syrii płynie osiem rosyjskich okrętów wojennych

Norweskie służby wywiadowcze opublikowały w środę zdjęcia wykonane przez samolot zwiadowczy, które przedstawiają osiem rosyjskich okrętów wojennych płynących przez wody międzynarodowe u wybrzeży Norwegii i według wywiadu zmierzających ku Syrii.

Zdjęcia zostały zrobione u północnych wybrzeży Norwegii w poniedziałek i przedstawiają m.in. lotniskowiec „Admirał Kuzniecow” oraz krążownik „Piotr Wielki”.

Rzecznik norweskiego wywiadu wojskowego zaznaczył, że siły zbrojne kraju często publikują tego rodzaju materiały, a szef wywiadu wojskowego generał Morten Haga Lunde, cytowany przez dziennik „VG”, powiedział, że osiem okrętów „prawdopodobnie odegra rolę w decydującej bitwie o Aleppo (miasto na północnym zachodzie Syrii)”.

Rosyjska agencja TASS podała w lipcu, powołując się na źródło, że „Admirał Kuzniecow” będzie uczestniczył w działaniach zbrojnych w Syrii od października br. do stycznia 2017 roku oraz że okręt będzie miał na pokładzie 15 myśliwców Su-33 i MiG-29K oraz ponad 10 śmigłowców, m.in. Ka-52K i Ka-27.

Rosja, której lotnictwo wsparło reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w walce z rebeliantami, m.in. w Aleppo, poinformowała norweskie siły zbrojne, że okręty zmierzają na Morze Śródziemne – podały media w Norwegii.

Reuters przypomina, że Rosja dysponuje bazą marynarki wojennej w Archangielsku, na wschód od najdalej na północ wysuniętej części Norwegii.

PAP/RIRM

drukuj