Putin uruchomił platformę wiertniczą z amerykańską firmą

Sankcje sankcjami a współpraca w najlepsze. Amerykański koncern ExonMobajl wspólnie z rosyjską państwową spółką Rosnieft będzie wiercił na dnie arktycznego Morza Karskiego. Próbny odwiert uruchomił zdalnie sam Władimir Putin. Amerykanie sprowadzili platformę z Norwegii.

Nic się nie stało – ten przekaz władz chętnie podchwycili zwykli Rosjanie. W Moskwie sklepy są pełne a jeśli wierzyć sprzedawcom i klientom – niczego nie brakuje.

Sankcje miały wpłynąć przede wszystkim na rosyjskie firmy kooperujące z zachodem. Jak się okazuje – nieskutecznie. Właśnie ruszyły próbne odwierty na wspólnej platformie naftowej amerykańskiego koncernu ExxonMobili i rosyjskiej państwowej spółki Rosnieft. Przycisk start – za pośrednictwem telemostu – nacisnął osobiście Władimir Putin.

„Dziś sukces komercyjny ma za podstawę wydajną współpracę międzynarodową” – powiedział Putin i dodał – „Mimo pewnych obecnych politycznych trudności pragmatyzm oraz zdrowy rozsądek biorą górę.” Co ciekawe – współpraca kwitnie mimo, że sankcjami obłożony jest nie tylko Rosnieft, ale i jego szef – zaprzyjaźniony z Putinem Igor Sieczyn.

TV Trwam News

 

drukuj