pixabay.com

Pomorskie: Krajowa Administracja Skarbowa udaremniła przemyt spreparowanych niedźwiedzi czarnych

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w przesyłce ze Stanów Zjednoczonych wykryli dwa spreparowane niedźwiedzie czarne. Gatunek jest objęty przepisami Konwencji Waszyngtońskiej. Właścicielowi towaru grozi nawet do pięciu lat więzienia.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego „Baza Kontenerowa” w Gdyni w ubiegłym tygodniu na podstawie przeprowadzonej analizy skontrolowali przesyłkę nadaną ze Stanów Zjednoczonych.

„Wśród zgłoszonych do odprawy celnej towarów znalazły się przedmioty deklarowane jako trofea myśliwskie. Podczas rewizji mundurowi odkryli, że są to dwa spreparowane niedźwiedzie czarne” – podał w poniedziałek rzecznik Izby Administracji Skarbowej (KAS) w Gdańsku, st. asp. Sebastian Pakalski.

Wyjaśnił, że ten gatunek niedźwiedzia, nazywany również niedźwiedziem amerykańskim lub baribalem, jest objęty przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Dodał, że właściciel towaru nie miał zezwolenia na wywóz okazów CITES z USA, więc zostały one zatrzymane jako dowód w sprawie karnej.

Nielegalny przewóz i handel okazami dzikich zwierząt objętych przepisami CITES jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz utrata okazu.

„KAS już od wielu lat prowadzi różne akcje edukacyjne i informacyjne o zasadach i celach CITES, w tym informuje podróżnych o konieczności posiadania odpowiednich dokumentów na przewóz przez granice zwierząt oraz roślin zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich przedmiotów” – zaznaczył rzecznik KAS.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl