Apel o ochronę ofiar przemocy w Iraku

Ojciec Święty Franciszek wzywa wspólnotę międzynarodową, by chroniła ofiary przemocy w Iraku a katolików wzywa do modlitwy za chrześcijan tego kraju. Apel Ojciec Święty skierował za pomocą serwisu społecznościowego Twitter.

W Iraku trwa ofensywa dżihadystów muzułmańskich, którzy w połowie lipca utworzyli tzw. Państwo Islamskie w Mosulu i Karakoszu na równinie Niniwy. Islamiści zdobywają kolejne miasta, zmuszając chrześcijan do masowych ucieczek. Tragiczną sytuację Chaldejski patriarcha Babilonii Louis Sako nazwał „katastrofą humanitarną, która może się stać prawdziwym ludobójstwem”.

Dariusz Sobków, były ambasador tytularny przy UE, zwraca uwagę, że sytuacja w Iraku jest bardziej skomplikowana niż w ubiegłym roku była w Syrii – podobna jest natomiast zdecydowana mobilizacja Kościoła na rzecz pomocy.

– Aktorami międzynarodowej gry w Syrii były konkretne państwa: Stany Zjednoczone, Rosja, Francja. Dyplomatyczne naciski na tego typu aktorów są przynajmniej przewidywalne (wiadomo jakimi  instrumentami można się do nich zwrócić). W Iraku są to jednak siły ekstremistów islamskich i tutaj oddziaływanie jest bardzo trudne. Jest natomiast akt wielkiej odwagi, na który zdobył się Ojciec św. i dyplomacja watykańska, a mianowicie wysłanie specjalnego wysłannika (byłego nuncjusza w Iraku), żeby tam po prostu pojechał, bo jedyne co można zrobić to dać świadectwo obecności – powiedział Dariusz Sobków, były ambasador tytularny przy UE.

Za przykładem Ojca Świętego Episkopaty różnych krajów podejmują działania na rzecz powstrzymania eskalacji przemocy w Iraku. Episkopat Francji zaapelował do władz francuskich i mieszkańców tego kraju, aby przyjmowali rodziny uciekających z Iraku prześladowanych chrześcijan. Episkopat Włoch ogłosił z kolei 15 sierpnia dniem modlitw za prześladowanych w Iraku i Syrii.

Przywódcy Francji i W. Brytanii zgodzili się dostarczyć pomoc humanitarną dla irackich cywilów. Amerykanie z kolei przeprowadzają naloty na pozycje islamistów. Jak powiedział prezydent USA Barack Obama amerykańskie bombardowania zniszczyły uzbrojenie i wyposażenie dżihadystów z Państwa Islamskiego w północnym Iraku.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl