fot. PAP/EPA

Agencja AP: Operacja sił tureckich przeciwko kurdyjskim rebeliantom na północy Iraku

Władze Turcji poinformowały, że siły zbrojne tego kraju prowadzą operację przeciwko kurdyjskim rebeliantom w północnym Iraku. Agencja Associated Press pisze o pierwszej takiej operacji powietrzno-lądowej wojsk tureckich na terytorium Iraku.

Ministerstwo obrony Turcji przekazało, że ofensywa powietrzna w regionie granicznym Haftanin w Iraku, ok. 15 kilometrów od granicy z Turcją, rozpoczęła się po intensywnym ostrzale artyleryjskim tego obszaru.

Operacja sił specjalnych jest wspierana przez samoloty bojowe, śmigłowce szturmowe, artylerię oraz uzbrojone i nieuzbrojone drony – podał resort w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, nie precyzując liczby żołnierzy zaangażowanych w tę misję.

Ministerstwo przekazało, że operacja to odpowiedź na „rosnące nękanie i próby atakowania” placówek i baz wojskowych w Turcji, w pobliżu strefy przygranicznej. Resort podał, że siły tureckie będą atakować inne „grupy terrorystyczne” w regionie, ale ich nie nazwał.

„Operacja Pazur-Tygrys przebiega pomyślnie zgodnie z planem” – poinformowano.

Udostępniono nagrania wideo, na których widać, jak minister obrony Turcji Hulusi Akar nadzoruje operację w centrum dowodzenia w Ankarze.

Turcja regularnie przeprowadza ataki powietrzne i naziemne przeciwko zdelegalizowanej separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która według niej utrzymuje bazy w północnym Iraku. Rozpoczęta w środę operacja jest pierwszą znaną ofensywą powietrzną i lądową Turcji na terytorium Iraku – zauważa agencja AP.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl