Irak: Odkryto zbiorowy grób. Ponad 400 osób zabitych przez dżihadystów

Irackie siły bezpieczeństwa odkryły zbiorowy grób z ciałami ponad 400 osób w pobliżu kontrolowanego przez Państwo Islamskie (IS) miasta Faludża w środkowym Iraku – poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa.

W grobie znajdują się ciała żołnierzy, policjantów i cywilów, zabitych przez dżihadystów.

Grób odkryto w niedzielę podczas poszukiwania min i materiałów wybuchowych pozostawionych przez bojowników IS w rejonie miejscowości Saklawija, który był przez nich kontrolowanych od stycznia 2014 roku. Saklawija leży 5 km na północ od Faludży; w sobotę armia iracka w toku ofensywy zmierzającej do odbicia Faludży zajęła te tereny.

Według przedstawiciela policji większość ofiar zginęła od strzału w głowę.

Ofensywa na Faludżę rozpoczęła się 23 maja i ma na celu odcięcie znajdujących się w mieście sił IS od dostaw amunicji i zaopatrzenia z północy. Postęp irackich sił jest spowolniany przez opór ze strony dżihadystów i obecność około 50 tys. cywilów, którym IS nie pozwala uciec z miasta.

W niedzielę sojusz prorządowych sił szyickich ogłosił, że praktycznie zamknął pierścień oblężenia wokół Faludży.

Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego miasta Iraku, nadal znajdującego się pod kontrolą IS.

PAP/RIRM

drukuj