Wrocław: wielka rekonstrukcja Powstania Warszawskiego

W niedzielę na wrocławskim Rynku odbędzie się największa w Polsce rekonstrukcja epizodów z Powstania Warszawskiego. Widzowie będą mogli zobaczyć nie tylko jak wyglądały powstańcze walki, ale również codzienne życie mieszkańców stolicy z tamtego okresu.

W tym roku po raz piąty stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznych Festung Breslau organizują we Wrocławiu obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tym razem będzie to multimedialny spektakl opatrzony historycznym komentarzem „na żywo”.

Jak powiedziała Dominika Arendt-Wittchen z Inicjatywy Historycznej, dużą atrakcją rekonstrukcji będzie szereg pojazdów historycznych takich jak działa samobieżne, pojazd opancerzony, motor gąsienicowy, stare motocykle czy działo przeciwpancerne. W przedsięwzięciu weźmie udział również wielu kaskaderów

.”Spektakl prezentować będzie zarówno próby ocalenia przez powstańców okruchów normalnego życia w szaleństwie walk w Warszawie, jak też najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce podczas Powstania Warszawskiego” – twierdzi Arendt-Wittchen.

 Przedstawiony zostanie m.in. ślub pary powstańczej odbywający się pomiędzy bombardowaniami, wątek tragedii z 13 sierpnia 1944 roku, kiedy eksplozja ładunku wybuchowego na warszawskiej staromiejskiej ulicy Kilińskiego spowodowała śmierć co najmniej 300 polskich żołnierzy i cywili, a także atak oddziału Dirlewangera, 69. batalionu kozackiego oraz pododdziałów wschodnio-muzułmańskiego pułku SS.

„Z pewnością będzie to doskonała okazja do poznania ważnego momentu naszej historii, zwłaszcza dla osób, które nie interesują się tym na co dzień” – dodała Arendt-Wittchen.

Jak zapowiadają organizatorzy, całość wydarzenia zostanie wsparta udziałem historycznego sprzętu wojskowego i broni hukowej oraz pirotechniką realizowaną przez profesjonalną firmę. Widzowie od godz. 16. będą mogli podziwiać również umiejętności ekipy kaskaderskiej oraz aktorów i statystów, z udziałem członków grup rekonstrukcyjnych zrzeszających pasjonatów historii z całej Polski.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, miało w założeniach trwać kilka dni; zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

PAP

drukuj