PAP/Leszek Szymański

Opozycja zwiera szeregi w walce o Senat

Szef SLD zapowiedział na dzisiaj spotkanie z liderami PSL oraz PO w sprawie Prezydium Senatu. Chcielibyśmy, aby skład prezydium był zatwierdzony w poniedziałek – powiedział przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

W wyniku wyborów PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. PSL – trzy, a Lewica – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski oraz Stanisław Gawłowski. Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

Według doniesień medialnych, kandydatką Lewicy na wicemarszałka Senatu ma być Gabriela Morawska-Stanecka. Wśród nazwisk kandydatów na marszałka izby pośród opozycji pojawiają się nazwiska między innymi Bogdana Borusewicza oraz Bogdana Zdrojewskiego. Zdaniem senatora PiS Jana Marii Jackowskiego, opozycja, której wspólną bazą jest tzw. anty-PiS, będzie współpracować zgodnie, przynajmniej na początku kadencji Senatu.

– Opozycja próbuje się porozumieć i stworzyć bardzo kruchą większość senacką, bo będzie ona liczyła przecież 51 senatorów, co w różnych sytuacjach losowych jest wątpliwą większością, ale niewątpliwie opozycja się konsoliduje i mobilizuje. Przedstawiciele lewicy wystawili kandydata na stanowisko marszałka Senatu. Widać wyraźnie, że te rozmowy nabierają barwy i sądzę, że opozycji uda się zdobyć tę większość przynajmniej na 12 listopada – podkreśla Jan Maria Jackowski.

Broni nie składa także Prawo i Sprawiedliwość. Strona rządowa zapewnia, że wciąż trwają negocjacje i nie jest wykluczone, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie miała większość w Senacie. Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji jest planowane na wtorek 12 listopada.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl