fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Zachodniopomorskie: Akcja „Czerwone światło dla pijanych kierowców”

2,5 tys. jednorazowych testów alkoholowych przekazał policji i strażakom zachodniopomorski Urząd Marszałkowski w ramach kampanii „Czerwone światło dla pijanych kierowców”. Ich rozdawanie – jak wskazują funkcjonariusze – ma „przemówić do świadomości” kierowców.

Tylko w tym roku na Pomorzu Zachodnim zginęło 10 osób, zabitych przez nietrzeźwych kierowców, więc statystyki niestety co roku pokazują, że wciąż nie jesteśmy w pełni skuteczni w tych kampaniach (ostrzegających przed prowadzeniem samochodu po spożyciu alkoholu – przyp.), ale nie zniechęca nas to do dalszych działań” – powiedział w poniedziałek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak podali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, od początku roku do końca września zatrzymano ponad tysiąc nietrzeźwych kierowców. W województwie zachodniopomorskim od stycznia do września nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 56 wypadków drogowych, w których 10 osób zginęło, a 65 zostało rannych.

Policjanci wskazują, że liczba wypadków z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego zwiększyła się w porównaniu do ubiegłych lat. W tym roku w całej Polsce funkcjonariusze ujawnili też większą liczbę osób, które siadały za kierownicą po alkoholu. Najwięcej tego typu zdarzeń policjanci notują w dni wolne.

Przeprowadzamy coraz więcej badań, kontroli pojazdów, ujawniamy coraz więcej nietrzeźwych (kierowców), a mimo wszystko ta liczba z roku na rok nie maleje, ale wzrasta. Tu możemy tylko apelować o rozsądek kierowców” – powiedział wojewódzki koordynator ds. profilaktyki w ruchu drogowym kom. Mateusz Mićko.

Zaznaczył, że akcje profilaktyczne są uzupełnieniem kontroli prowadzonych przez policjantów.

Dodał, że kilka lat temu odwróciła się tendencja – kiedyś większość stanowili kierowcy, u których wykrywano małą ilość alkoholu – do 0,5 promila.

Teraz zdecydowana większość przypadków to (osoby, u których wykryto) powyżej 0,5 promila, czyli to osoby nietrzeźwe” – powiedział Mićko.

Jak zaznaczyła asp. szt. Marta Kucharska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, rozdawanie jednorazowych alkotestów ma „przemówić do świadomości” kierowców.

Wsiadając za kierownicę ponosimy odpowiedzialność nie tylko za siebie i za tych pasażerów, których wieziemy, ale też za pozostałą część uczestników ruchu drogowego. (…) To, co zabija, to nie kierowca, ale brawura, która go prowadzi” – wskazała policjantka. Zaznaczyła, że funkcjonariusze coraz częściej otrzymują zgłoszenia od osób podejrzewających nietrzeźwość kierowcy.

Jednorazowe alkotesty, to – jak mówią policjanci – „probierze trzeźwości”. Wynik, który wskazują, należy potwierdzić na legalizowanych urządzeniach, które można znaleźć w komisariatach policji, a także w niektórych jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nie ma dnia, żebyśmy nie spotykali się z policjantami przy zdarzeniach drogowych. Strażacy coraz częściej zgłaszają, że kierowca najprawdopodobniej jest pijany” – powiedział rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak.

„Czerwone światło dla pijanych kierowców” to wspólna kampania Urzędu Marszałkowskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl