Kierowcy będą mogli zredukować punkty karne

Rząd przygotowuje przepisy o zasadach nowego reedukacyjnego kursu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierowcy, którzy wykorzystali limit 24. punktów karnych, będą mogli je zredukować.

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym obowiązujące od 17 września zlikwidowały kursy redukujące punkty karne. Teraz w resorcie infrastruktury pojawiła się propozycja, aby te kursy przywrócić. Nowe szkolenie ma trwać 21 godzin, czyli trzy dni i kosztować 500 złotych. Będą w nich uczestniczyć kierowcy, którzy wykorzystali limit 24. punktów karnych.  Podczas kursu omówione zostaną skutki wypadków drogowych, a także wpływ alkoholu lub innego środka odurzającego na funkcje percepcyjne kierującego oraz na podejmowane przez niego decyzje. Wiceminister infrastruktury, Rafał Weber, podkreślił, że celem kursu jest ukształtowanie u kierujących bezpiecznych zachowań i postaw na drodze.

– Ma on na celu zwiększenie świadomości kierowcy, który traci prawo jazdy; kierowcy, który uzyskuje 24 punkty za wykroczenia drogowe. Na samym kursie taki kierowca podczas zajęć z psychologiem transportu, podczas zajęć z policjantami odpowiedzialnymi za BRD, będzie poszerzał swoją wiedzę i swoją świadomość tego, jak prawidłowo korzystać z pojazdu – prawidłowo, czyli tak, żeby nie stwarzać zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego – wyjaśnił Rafał Weber.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie czeka na podpis ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. Nowy typ kursu wejdzie w życie po ogłoszeniu w komunikacie ministra cyfryzacji. Ma to się stać w przyszłym roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl