fot. PAP

Odcinkowy pomiar prędkości – 29 fragmentów dróg od 2015 r.

W przyszłym roku aż 29 fragmentów dróg w całym kraju zostanie objętych systemem odcinkowego pomiaru prędkości – poinformował Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Pojazd będzie rejestrowany przy wjeździe i wyjeździe z kontrolowanego odcinka. System wyliczy średnią prędkość z jaką poruszało się auto. Jeżeli kierowca przekroczy obowiązujące ograniczenie prędkości, dane samochodu zostaną zarejestrowane i przekazane do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Tam rozpocznie się postępowanie w sprawie o wykroczenie w ruchu drogowym.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, mówi, że system ten nie zwiększy bezpieczeństwa, bo do tego trzeba innych działań, a będzie kolejną okazją, aby sięgnąć do kieszeni kierowców.

Kierowca, który jedzie z nadmierną prędkością dowie się o tym dopiero po kilku tygodniach, kiedy otrzyma stosowne informacje wraz z mandatem. Kierowca najczęściej zmniejsza prędkość jazdy, jeżeli zostaje to stwierdzone w czasie rzeczywistym. Pieniądze z kieszeni kierowców jeszcze nigdy nie poprawiły bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wskazane są inne działania, np. bezpośrednie karanie piratów drogowych, poprawa elementów bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wszystkich tych, które zabezpieczają, nie tylko kierujących pojazdami, ale także pieszych i rowerzystów. To są działania, które przynoszą zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa – powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

Odcinkowym pomiarem prędkości zostaną objęte odcinki o łącznej długości ponad 77 km. Najdłuższy z monitorowanych odcinków będzie miał ponad 7 km.

Uruchomienie Odcinkowego Pomiaru Prędkości jest jednym z elementów budowy Centralnego Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

RIRM

drukuj