Prace na terenie kwatery „Ł” będą wznowione

Poszukiwania szczątków ofiar zbrodni UB na terenie kwatery „Ł” na warszawskich Powązkach będą wznowione we wrześniu – informuje IPN.

Prace na tym obszarze mają mieć charakter archeologiczno-sondażowy i ekshumacyjny.

Prokurator Marcin Gołębiewicz, pełniący funkcję naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie powiedział, że w obecnym stanie prawnym działania będą prowadzone na obszarze niezajętym przez groby z lat 80.

– Planując te prace, mamy na celu zakreślenie obszaru, na którym te pochówki z lat 40. i 50. były dokonywane. Musimy zakreślić stronę północną i wschodnią, którą, na chwilę obecną możemy powiedzieć, że z grubsza mamy określoną, ale również stronę południową i zachodnią. W tym celu, w najbliższym czasie, prokurator warszawskiego pionu śledczego IPN w ramach śledztwa prowadzonego w warszawskim IPN, podejmie czynności ekshumacyjne – poinformował prok. Marcin Gołębiewicz.

W obecnym porządku prawnym, jak tłumaczył prezes IPN Łukasz Kamiński, nie można przenieść tych grobów bez zgody rodzin pochowanych tam osób.

– Szczątki znajdują się również pod pomnikami grobowymi, które na tym terenie, począwszy od roku 1982, były wznoszone. Pojawił się więc problem, zarówno natury technicznej, jak i formalnoprawnej, jak te szczątki można wydobyć. Przez pewien czas próbowaliśmy znaleźć wykonalną metodę, polegającą na podkopaniu się pod te groby. Jednakże wszyscy specjaliści, z którymi rozmawiał głównie pan prof. Szwagrzyk wskazywali, że jest to metoda praktycznie niewykonalna- powiedział Łukasz Kamiński.

IPN postuluje taką zmianę prawa, by nie tylko umożliwić dalsze ekshumacje, ale również budowę w tym miejscu Panteonu Narodowego, mającego być wyrazem czci dla żołnierzy podziemia.

Sposobem przezwyciężenia wszystkich trudności ma być nowelizacja dwóch ustaw: o grobach i cmentarzach wojennych oraz o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

W tzw. kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego w Warszawie, w latach 1948-1956 bezpieka grzebała zamordowanych żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl