J. Kopcińska: Celem wizyty delegacji w Izraelu – wyjaśnienie wątpliwości wokół noweli ustawy o IPN

Wypracowanie spójnego stanowiska Polski i Izraela w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN oraz wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, które wokół niej narosły, to główne cele wizyty polskiego zespołu ds. relacji z Izraelem – powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

W środę zespół ds. relacji polsko-izraelskich udaje się do Izraela, gdzie w czwartek spotka się ze swoim odpowiednikiem w celu podjęcia dialogu.

Joanna Kopcińska, została spytana w radiowej „Jedynce” o cele wizyty polskiej delegacji.

„Wypracowanie spójnego stanowiska Polski i Izraela w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN przez polski parlament i popisaniem tejże przez prezydenta Andrzeja Dudę, (oraz) wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, które wokół narosły, być może często z niezrozumienia pewnych zapisów” – odpowiedziała rzeczniczka rządu.

Dodała, że polski zespół chce rozmawiać też o tym, że nowela o IPN „ma mówić o prawdzie historycznej i karać tych, którzy jej zaprzeczają, a nie tych, którzy chcą o niej rozmawiać”.

Joanna Kopcińska powtórzyła też, że celem nowych przepisów nie jest ograniczanie wolności słowa, prowadzenia badań historycznych, czy działalności artystycznej.

„Nie będą karani dziennikarze, historycy i ci wszyscy, którzy będą mówili również o tych najbardziej bolesnych momentach w naszej wspólnej historii” – zapewniła.

Na uwagę, że może powinniśmy wysłać do Izraela delegację parlamentarzystów, Kopcińska powiedziała, że „każda płaszczyzna dialogu jest ważna”.

„Proszę zwrócić uwagę, że na tę wymianę informacji między zespołami wskazali szefowie rządów – premier Benjamin Netanjahu i premier Mateusz Morawiecki. Stąd absolutnie podzielam zdanie, że tu powinien toczyć się dialog i stąd powinny wypływać informacje, które będą obejmowały swoim zasięgiem również tych posłów, którzy mają wątpliwości, bo być może właśnie za granicami naszego kraju nie do końca wszystko zostało jak należy zrozumiane” – mówiła Joanna Kopcińska.

Pytana, czy w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać spotkania obu premierów w „cztery oczy” rzeczniczka rządu odparła, że premier Morawiecki „rozmawiał nie raz, nie dwa z premierem Netanjahu i kontakt między szefami rządów Polski i Izraela jest”.

Zdaniem Kopcińskiej, skład zespołów, który składa się z prawników i historyków, jest najlepszym, aby „rozmawiać o zawiłych kwestiach zarówno prawnych jak i historycznych”.

„Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby rozmawiać. Dobrze się stało, że strona izraelska taką wolę wyraziła, podjęła chęć spotkania z polskimi przedstawicielami zespołu ds. prawno-historycznego, bo absolutnie nie możemy się zgodzić na to, aby Polsce przypisywano czyny, których nie popełniła” – zaznaczyła Joanna Kopcińska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl