fot. pixabay.com

Belgia: Jeden na pięciu młodych kierowców jeździ pod wpływem narkotyków

W Belgii aż 20 proc. kierowców w wieku od 18 do 34 lat kieruje pojazdami będąc pod wpływem narkotyków – wynika z badań instytutu bezpieczeństwa ruchu drogowego Vias. W dwóch na trzy przypadki młodzi kierowcy łączą to również z alkoholem.

Vias wskazuje także, że 8 proc. wszystkich Belgów przynajmniej raz w miesiącu prowadzi pojazd będąc pod wpływem substancji narkotycznych.

W ciągu dwóch lat odsetek kierowców w wieku od 18 do 34 lat, którzy przyznają się do prowadzenia samochodu po zażyciu narkotyków, wzrósł z 11 do 20 procent.

W porównaniu z 2020 rokiem w ubiegłym roku znacznie wzrosła w Walonii, na południu Belgii, liczba młodych kierowców płci męskiej, którzy prowadzili pojazdy będąc pod wpływem podtlenku azotu, popularnego wśród młodzieży gazu rozweselającego. Tutaj nastąpił wzrost z 12 do 26 procent.

We Flandrii, na północy Belgii, odsetek ten wynosi 20 procent, natomiast w Brukseli dotyczy to aż 33 proc. młodych kierowców płci męskiej.

Podtlenek azotu jest również często łączony z alkoholem.

„Coraz częściej podczas kontroli policja odkrywa, że kierowcy przewożą duże butle z gazem rozweselającym” – powiedział rzecznik instytutu Vias Stef Willems, cytowany przez dziennik „Het Nieuwsblad”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl