Adwokat: C. Puigdemont nie ma zamiaru ukrywać się w Belgii

Zdymisjonowany szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont nie zamierza ukrywać się w Belgii i nie zdecydował jeszcze, czy będzie ubiegał się o przyznanie mu azylu w tym kraju – powiedział we wtorek jego belgijski adwokat Paul Bekaert .

„Nie uciekł z Barcelony” – zapewnił Paul Bekaert we flamandzkim radiu. Dodał, że Puigdemont „ma prawo” przebywać w Belgii.

Pytany o to, czy były szef katalońskich władz będzie próbował otrzymać azyl w Belgii, prawnik powiedział, że „wszystkie drzwi są otwarte”, ale „na razie nie podjęto żadnych decyzji”. Przyznał, że nie jest jasne, czy takie starania zakończyłyby się sukcesem.

Można się ubiegać (o azyl – PAP), ale otrzymanie go to już inna sprawa” – oświadczył.

Carles Puigdemont przybył do Brukseli w poniedziałek wraz z pięciorgiem byłych ministrów w regionalnym rządzie Katalonii, którzy tak jak on zostali odwołani ze stanowisk przez hiszpański rząd centralny w celu przywrócenia porządku prawnego. Nastąpiło to po piątkowym przegłosowaniu przez kataloński parlament rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Po przylocie do Brukseli Carles Puigdemont skontaktował się z Paul Bekaertem, który twierdzi, ze obecnie jest jego pełnomocnikiem w Belgii.

Paul Bekaert specjalizuje się w sprawach ekstradycji i azylu politycznego. Reprezentował także rzekomą członkinię baskijskiej organizacji separatystycznej ETA Natividad Jauregui, która mieszka w Gandawie. Belgia odmówiła wydania jej Hiszpanii mimo trzech nakazów aresztowania z lat 2004, 2005 i 2015. Kobieta ukrywa się od 34 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl