fot. TV TRWAM

Geotermia czyni toruńską sieć ciepłowniczą systemem efektywnym energetycznie

Współpraca kogeneracji z odnawialnymi źródłami energii jest przyszłością ciepłownictwa – wskazał prezes zarządu PGE Toruń, Robert Kowalski. Dodał, że toruńska geotermia jest modelowym przykładem takich rozwiązań.

Geotermia jest w tej chwili jednym z trzech źródeł ciepła, które zasilają system ciepłowniczy w Toruniu.

– Geotermia stanowi w tym momencie jedno z odnawialnych źródeł energii, które stanowią o przynależności naszego systemu do systemu efektywnego energetycznie, co rzeczywiście jest bardzo ważne w perspektywie najbliższych kilku lat – zaznaczył prezes zarządu PGE Toruń, Robert Kowalski.

Oficjalnie Geotermia Toruń została otwarta w połowie października 2022 roku.

– Aktualnie jest to najnowocześniejsza w Polsce instalacja geotermalna, pracująca na technologii absorpcyjnych pomp ciepła – podkreślił wówczas ekspert ds. geotermii, prof. Jacek Zimny.

Ciepło z geotermii stanowi obecnie ok. ośmiu proc. ciepła w systemie ciepłowniczym zarządzanym przez PGE Toruń. Pozostała jego ilość w sieci ciepłowniczej, pochodzi przede wszystkim z kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej oraz ciepłowni biogazowej.

– Z punktu widzenia przepisów prawa spełniamy definicję systemu efektywnego energetycznie – zaznaczył prezes PGE Toruń.

Jak wskazał, wojna na Ukrainie oraz obecna sytuacja na rynku energii i paliw pokazują, jak ważna z punktu geopolitycznego jest dywersyfikacja źródeł ciepła i zasilanie systemu ciepłowniczego. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo miasta i jego mieszkańców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl