fot. TV TRWAM

Polski Instytut Geologiczny przygotowuje mapę Polski ze źródłami wód geotermalnych

Powstaje profesjonalna mapa Polski ze źródłami wód geotermalnych. Mapa pokaże także, jaką temperaturę mogą mieć poszczególne złoża. To cenna informacja dla samorządów, które chcą budować ciepłownie lub elektrownie geotermalne. Mapę przygotowuje Polski Instytut Geologiczny.

Energia geotermalna to wewnętrzne ciepło Ziemi nagromadzone w skałach i wodach. Jak podkreśla dr Mariusz Socha z Państwowego Instytutu Geologicznego, ta forma energii wpisuje się w politykę klimatyczną państwa i unijną transformację energetyczną.

– Energia geotermalna to nie tylko niewyczerpalne źródło energii gwarantujące czyste powietrze, ale także impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki, regionu, nowe miejsca pracy – wskazuje dr Mariusz Socha.

Polska wykorzystuje energię geotermalną, ale to nadal znikoma część naszego bilansu energetycznego.

– Aktualnie w Polsce jest udokumentowanych 35 złóż wód termalnych. Gros tych zasobów wykorzystywany jest w 7 ciepłowniach geotermalnych, w 12 ośrodkach rekreacyjnych – zwraca uwagę dr Mariusz Socha.

Z wód geotermalnych korzysta ciepłownia Geotermii Toruń. Dzieło powstałe przy wsparciu Rodziny Radia Maryja to przykład, że warto inwestować w ciepło z ziemi – podkreśla wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Sławomir Mazurek.

– Geotermia toruńska na początku była bardzo mocno atakowana, stała się miejscem politycznych ataków. Geotermia toruńska ma niezwykłe szanse na dalszy rozwój – zaznacza Sławomir Mazurek.

Polska rozwija geotermię na podstawie Wieloletniego Programu Wykorzystania Zasobów Geotermalnych.

– W ramach tego programu jest ponad 100 lokalizacji wytypowanych do powstawania ciepłowni, więc jest bardzo dużo pracy – wskazuje dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Mateusz Damrat.

Program zakłada m.in. rozwijanie technologii pomp ciepła i magazynowania ciepła. Do 2050 roku na program Skarb Państwa, ale także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Bank Ochrony Środowiska przekażą w sumie niemal 13 mld złotych.

– Rozwijajmy te technologie, które mogą być w Polsce, bo dzisiaj, gdy wejdziemy do ciepłowni, popatrzymy, jaki jest local content, to on nie jest jeszcze w pełni satysfakcjonujący – zauważa Sławomir Mazurek.

Jak mówi Główny Geolog Kraju, dr Piotr Dziadzio, Państwowy Instytut Geologiczny pracuje nad mapami geotermii niskotemperaturowej, które pomogą w projektowaniu inwestycji.

– To będą dane, które będą ogólnie dostępne. Będziemy wyraźnie pokazywać, w jaki sposób rozkład ciepła ziemi na tych niskich głębokościach się rozkłada – tłumaczy dr Piotr Dziadzio.   

Z dofinasowań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska korzystają samorządy. W gminie Szaflary trwa drążenie najgłębszego na świecie, bo siedmiokilometrowego, odwiertu geotermalnego. Rząd wprowadza programy, które wspierają zakup i instalowanie odpowiednich technologii w domach.

– Ostatnio ogłoszony został program „Mój prąd”, w którym bardzo wyraźnie mówimy o tym, że pompy ciepła – nie tylko te powietrzne, ale też gruntowe pompy ciepła – będą finansowane i na ten program przewidziany jest praktycznie miliard złotych – podkreśla dr Piotr Dziadzio.    

W ramach piątej edycji programu „Mój prąd” na gruntową pompę ciepła otrzymać można dofinansowanie w wysokości 28,5 tys. złotych. Wnioski złożyło już ponad 10 tys. osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl