fot. PAP/EPA

Szczyt G7 w Hiroszimie

W Japonii przywódcy państw G7 będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Do kraju pogrążonego wojną ma trafić kolejna pomoc. Tym razem pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy ma wynieść 375 mln dolarów.

W ten weekend trwa szczyt G7 w Hiroszimie. W Japonii spotykają się  przedstawiciele siedmiu najbardziej wpływowych państw. Wśród nich są Stany Zjednoczone. Podczas spotkania prezydent USA Joe Biden ma ogłosić pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość ma opiewać na 375 mln dolarów.

Przedstawiciel waszyngtońskiej administracji przekazał, że „pakiet będzie zawierał artylerię, amunicję i wyrzutnie rakiet HIMARS”. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA poinformował,  że Ukraina otrzyma od zachodniej koalicji myśliwce F-16. Niebawem ma rozpocząć się szkolenie.

– Dostarczyliśmy to, co obiecaliśmy. Daliśmy Ukrainie to, czego potrzebuje w oparciu o ścisłe konsultacje między naszymi i ich siłami zbrojnymi. A teraz zwróciliśmy się w dyskusji na temat ulepszenia ukraińskich sił powietrznych w ramach naszego długoterminowego zaangażowania w samoobronę Ukrainy. Tak więc w miarę rozwoju szkolenia w nadchodzących miesiącach będziemy współpracować z naszymi sojusznikami, aby ustalić, kiedy samoloty zostaną dostarczone, kto je dostarczy i ile – wskazał Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA.

W szkoleniu ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-16 ma uczestniczyć Dania.

„Dania dołoży wszelkich starań, aby nasz udział był priorytetowy” – zaznaczył Troels Lund Poulsen, minister obrony Danii.

Także Wielka Brytania ma zapewnić Ukrainie pomoc w tym zakresie.

„Mile widziana zapowiedź, że USA zatwierdzą szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Wielka Brytania będzie współpracować z USA, Holandią, Belgią i Danią, aby zapewnić Ukrainie potrzebne zdolności bojowe. Stoimy zjednoczeni” – podkreślił Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii.

Decyzję USA o wparciu Ukrainy samolotami z zadowoleniem przyjął prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Z zadowoleniem przyjmuję historyczną decyzję Stanów Zjednoczonych i prezydenta Joe Bidena o wsparciu międzynarodowej koalicji myśliwców. To znacznie wzmocni naszą armię na niebie. Liczę na omówienie praktycznej realizacji tej decyzji na szczycie #G7 w Hiroszimie” – podkreślił prezydent Ukrainy.

Po różnych spekulacjach, nad ranem Japonia potwierdza osobisty udział prezydenta Ukrainy w szczycie G7 w Hiroszimie. Tymczasem jak poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, od środy z wizytą w Polsce będzie przebywał przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Na czwartek zaplanowane jest także jego wystąpienia przed polskim parlamentem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl