Autorstwa Mateuszgdynia - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=109618303

Otwarcie toruńskiej geotermii

W Toruniu nastąpi oficjalne otwarcie nowoczesnej ciepłowni. Dzięki niej ciepło popłynie do Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Drugi obieg zostanie skierowany do sieci miejskiej w Toruniu. Inwestycję zrealizowała Fundacja „Lux Veritatis”.

Ciepło z toruńskiej ciepłowni, z wód geotermalnych, niebawem popłynie do mieszkańców Torunia.

„Drugi obieg – skierowany do sieci miejskiej w Toruniu – zgodnie z warunkami przyłączenia wydanymi nam przez PGE Toruń, poda wodę o temp. do 130 st. C. Aby móc zrealizować taki warunek, w ciepłowni zainstalowano pompy ciepła i kotły gazowe, które będą podgrzewały wodę termalną do temperatury zadanej przez PGE” – poinformowała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Pierwszy obieg oparty jest jedynie na wodzie geotermalnej, osiąga ona temperaturę 64 stopni Celsjusza i zasili system przyłączony do Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

– Będziemy mieli okazję uruchomić wspólnie tę elektrociepłownię geotermalną. Polska ma bardzo dobre warunki, jeśli chodzi o wodę geotermalną. Ta technologia powinna być wpierana, rozwijana. To jest energia odnawialna, z głębi ziemi, czysta – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Poświęcenia ciepłowni geotermalnej dokona ks. bp Józef Szamocki. Otwarciu toruńskiej ciepłowni towarzyszyć będzie konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne Polski”. Wśród zaproszonych gości i prelegentów będą m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński; wicepremier Jacek Sasin; minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa; prezesi spółek Orlen, KGHM  i PGE oraz dr inż. Piotr Długosz, autor koncepcji układu geotermalnego w Toruniu.

Wydarzenie transmitować będzie TV Trwam. Początek o godzinie 12.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl