fot. Paweł Palembas

Mistrzostwa Polski księży w halowej piłce nożnej

W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu losowaniem grup zainaugurowano XII mistrzostwa Polski księży w futsalu.

Rozgrywki potrwają dwa dni i odbędą się w czterech toruńskich halach. Całej imprezie patronują: ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński, prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Organizatorem rozgrywek jest diecezja toruńska. Do mistrzostw zgłosiła się rekordowa liczba 22 reprezentacji z diecezji całej Polski.

Wszystkich przybyłych do Grodu Kopernika powitał organizator mistrzostw ks. Wojciech Murawski, diecezjalny duszpasterz Kultury Fizycznej i Sportu, proboszcza parafii p.w. św. Stanisława w Złejwsi Wielkiej.

– Nadszedł dzień 15 kwietnia, będzie również dzień jutrzejszy, gdy rozgrywki będą już w fazie finałowej. Jako organizator z ramienia diecezji toruńskiej, chciałbym serdecznie wszystkich przywitać – mówił ks. Wojciech Murawski.

Ojciec Zdzisław Klafka CSsR, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej wspominając rocznicę Chrztu Polski, która dzisiaj świętujemy, przypomniał, że sport to rywalizacja, która potrafi nawet zbratać dwóch przeciwników.

Myślę, że atmosfera rywalizacji bardzo dobrze oddaje to co świętujemy. Mianowicie chrześcijanie, a szczególnie kapłani to są ludzie walki, to są wojownicy. Oni dobrze wiedzą, że trzeba nam bojować. Tego uczymy się też przy sporcie. Nie nawet o ciało chodzi – chociaż ono jest bardzo ważne – i życzę przy okazji, żeby to wasze ciało wytrzymało ale wiemy, że kiedy walczymy i to jeszcze w drużynach, to równocześnie bardzo się bratamy. To walka, która służy jeszcze większemu zbrataniu – podkreślił o. Zdzisław Klafka CSsR.

Przezwyciężenia własnych słabości wszystkim uczestnikom mistrzostw życzył ks. Edward Pleń, diecezjalny duszpasterz sportowców.

– To co mówię sportowca od bardzo wielu lat powtórzę dzisiaj słowa św. Augustyna „dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”. Największym przeciwnikiem każdego z nas jesteśmy my sami. To nasze wnętrze nasze słabości. To co się w nas dzieje to jest nasz największy przeciwnik i tej walki właśnie na boiskach takiej wewnętrznej walki życzę każdemu z was – akcentował ks. Edward Pleń.

Dzisiaj rozgrywane były mecze grupowe. Spotkania finałowe odbędą się jutro w hali IV LO w Toruniu. O godzinie 10.00 również w tej hali rozpoczną się ćwierćfinały, a pomiędzy godz. 12.00-15.00 rozegrany zostanie półfinał i finał. Organizatorzy zapraszają do wspólnego kibicowania. Wstęp jest bezpłatny. Patronat medialny nad mistrzostwami objęła TV Trwam i Radio Maryja.

 

 

Sport/RIRM

drukuj