W sobotę w Toruniu odbędzie się VII Marsz Witolda Pileckiego

W sobotę 13 maja ulicami Torunia przejdzie marsz upamiętniający pułkownika Witolda Pileckiego, jednego z najsłynniejszych Żołnierzy Niezłomnych. Jednym z organizatorów wydarzenia jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.   

O godz. 13.00 w kościele garnizonowym pw. Św. Katarzyny odbędzie się Msza św. Homilię w czasie Eucharystii wygłosi ks. Jakub Maciejko, wikariusz parafii św. Antoniego w Toruniu.

Po Mszy św., o godz. 14.00, nastąpi przemarsz od Placu Świętej Katarzyny, ulicami Starówki, do pomnika Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy al. Solidarności. Tam o godz. 14.30 odbędą się uroczystości upamiętniające płk. Witolda Pileckiego.

Cały ceremoniał przebiegać będzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Nastąpi meldunek, a po nim apel poległych oraz salwa honorowa

Witold Pilecki był człowiekiem, który całe życie poświęcił ojczyźnie – podkreśla prof. Wojciech Polak, historyk, współorganizator Marszu.

– Celem wydarzenia jest przypomnienie tej wielkiej postaci, tego wielkiego Polaka, właściwie jednego z naszych największych bohaterów narodowych, który – jaki wiemy – dobrowolnie poszedł do Oświęcimia, do Auschwitz, do niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym tworzył konspirację, w którym zresztą dokładnie zbadał problem masowego mordowania Żydów. Jego raporty, które złożył już później po ucieczce z obozu, trafiły na Zachód. Był to człowiek, który całe życie poświęcił Ojczyźnie, który walczył i z bolszewikami w 1920 roku, i po wojnie prowadził działalność wywiadowczą dla Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – wskazuje prof. Wojciech Polak.      

W życiu pułkownika Witolda Pileckiego ogromną rolę odgrywała wiara – zaznacza ks. Jakub Maciejko.

– To wszystko, co robił, opierał na Bogu i pewnie bez wiary byłoby to niemożliwe, żeby np. pójść do Auschwitz. […] Człowiek wierzący rzeczywiście jest w stanie, mając na uwadze inne wartości, większe wartości w swoim życiu, poświęcać swoje życie. Tak było właśnie w życiu rotmistrza Pileckiego, którego wiara ukształtowała się właśnie w domu rodzinnym, gdzie rodzina.była głęboko wierząca i patriotyczna. Później, dzięki temu, był też takim mężem, żołnierzem – akcentuje ks. Jakub Maciejko.

W Marszu udział wezmą m.in. przedstawiciele władz centralnych oraz samorządowych – mówi Karol Maria Wojtasik, radny miasta Torunia z PiS, współorganizator uroczystości.

– Będzie pani wiceminister edukacji narodowej Marzena Drab, będzie europoseł Kosma Złotowski. Te osoby będą przemawiały. Wśród przemawiających będzie jeszcze prezydent miasta Torunia pan Michał Zaleski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego pan Piotr Całbecki oraz jeden z organizatorów, prof. dr hab. Wojciech Polak – informuje Karol Maria Wojtasik.  

Organizatorami wydarzenia są m.in.: Miasto Toruń, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Stowarzyszenie Kibiców Elany Toruń, Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, europoseł Kosma Złotowski, Fundacja Polska Tożsamość oraz Młodzież Wszechpolska.

Patronat medialny nad VII Marszem Witolda Pileckiego w Toruniu objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl