fot. PAP/Marcin Bielecki

Rozpoczynają się ćwiczenia Anakonda-16

Ruszają Ćwiczenia wojskowe Anakonda-16. Od dziś do 17 czerwca blisko 31 tys. żołnierzy będzie uczestniczyło w manewrach. Ćwiczyć będą wojskowi z 18 państw NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju.

Dziś w ramach ćwiczeń 2 000 spadochroniarzy z Polski, Wielkiej Brytanii i USA przeprowadzi desant na poligonie w Toruniu. Jutro, w tym samym mieście, nastąpi zajęcie i odbicie mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej.

– W tym roku celem ćwiczeń jest zgrywanie ze sobą narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych – wyjaśnia kmdr por. rez. dr Bohdan Pac, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

­- W ramach tej połączonej operacji ćwiczone są elementy przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, a także procedury przyjęcia „sił wzmocnienia” w ramach wsparcia przez państwo gospodarza (…). W związku z powyższym zostaną przetrenowane takie elementy jak strategiczne przemieszczenie się sił amerykańskich do Europy, na teren Polski, i następnie operacyjne przemieszczenie i rozwinięcie tych sił w państwach bałtyckich i rozpoczęcie tam odpowiednich działań – tłumaczy ekspert.

Ćwiczenia   Anakonda odbywają się od 2006 r. co dwa lata i są organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

RIRM/PAP

drukuj