fot. pixabay.com

Wkrótce nastąpi rozruch toruńskiej geotermii

Nowoczesna ciepłownia, w której jeden z obiegów oparty jest na wodzie geotermalnej o temperaturze 64 stopni Celsjusza, już niebawem doczeka się rozruchu. Dzięki niej ciepło popłynie do Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Drugi obieg zostanie skierowany do sieci miejskiej w Toruniu.

Ciepło z wód geotermalnych niebawem popłynie do mieszkańców Torunia. Pozostało jedynie kilka dni do rozruchu.

„Drugi obieg – skierowany do sieci miejskiej w Toruniu – zgodnie z warunkami przyłączenia wydanymi nam przez PGE Toruń, poda wodę o temp. do 130 st. C. Aby móc zrealizować taki warunek, w ciepłowni zainstalowano pompy ciepła i kotły gazowe, które będą podgrzewały wodę termalną do temperatury zadanej przez PGE” – poinformowała dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis, Lidia Kochanowicz-Mańk w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Dodała, że warunki przyłączenia były zaporowe i nieuzasadnione efektywnie, co przełożyło się na wyższe koszty inwestycji i eksploatacji. Pokazuje to przykład pierwszego obiegu, który oparty jest jedynie na wodzie geotermalnej. Osiąga ona temperaturę 64 stopni Celsjusza i zasili system przyłączony do Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz powstającego Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Według zapewnień o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR możliwości geotermii są ogromne.

„Możemy ogrzać – jeśli dobrze pamiętam – 40-tysięczne osiedle, a latem możemy dla Torunia dostarczać gorącą wodę. Dzięki gorącym źródłom można zrobić jeszcze inne rzeczy dla narodu” – wskazał dyrektor Radia Maryja.

Całość inwestycji udało się wykonać mimo licznych przeciwności i batalii sądowej, o czym możemy przeczytać w dzisiejszym wydaniu [Naszego Dziennika].

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl