Jest projekt ugody ws. toruńskiej geotermii

Fundacja Lux Veritatis i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają już projekt ugody w sprawie toruńskiej geotermii. Przedstawią go w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Warszawie, przed którym toczy się proces cywilny.

Dotyczy on cofnięcia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 27 mln zł dotacji przyznanych Fundacji Lux Veritatis na rozwój inwestycji.

Stało się to na polecenie ówczesnego wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego. Notatkę służbową z zaleceniem szukania pretekstu do wypowiedzenia umowy w tej sprawie ujawnił w 2008 r. „Nasz Dziennik”.

Istnienie notatki potwierdza dr Kazimierz Kujda, obecny prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Rzeczywiście taka notatka istnieje. Ma ona charakter bardzo oryginalny. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek coś takiego zostało sporządzone w Narodowym Funduszu, ale niestety w tym przypadku miało to miejsce. Potwierdzam, że w dokumentacji istnieje taka notatka. Ona powstała w grudniu 2007 roku – mówi dr Kazimierz Kujda.

Mimo tych utrudnień Fundacja Lux Veritatis zdecydowała się wykonać odwiert geotermalny oraz badania z własnych środków. Fundacja wytoczyła również proces cywilny Narodowemu Funduszowi Środowiska. Ruszył on w 2009 r.

Obecny zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska chce ugody z Fundacją, bo docenia odnawialne źródła energii, takie jak toruńska geotermia.

Z jej jednego otworu wydobywczego w ciągu jednej godziny uzyskuje się nawet 1050 metrów sześciennych wody o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, bez zanieczyszczania środowiska.

RIRM

drukuj