S. Karczewski w Toruniu: Jestem bardzo dumny z tego, że możemy wspólnie rozmawiać, debatować, poznawać się

Bardzo jestem dumny z tego, że możemy wspólnie rozmawiać, debatować, poznawać się, spotykać się, przybliżać się. Polacy mieszkający za granicą w przeliczeniu na ilość mieszkańców i ilość Polaków mieszkających za granicą – jesteśmy na 6 miejscu na świecie. To jest dowód na to, że Polonia jest bardzo duża – mówił marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w swoim wystąpieniu podczas drugiego dnia XXII Forum Polonijnego w WSKSiM w Toruniu.

Dziś drugi dzień obrad środowisk polonijnych z całego świata. Dotychczas uczestnicy Forum wzięli udział w licznych prelekcjach. W południe uczestniczyli we Mszy św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński.

O godz. 15.00 w murach uczelni zostanie otwarta wystawa pt. „Sprawiedliwi. Duchowni Archidiecezji Wileńskiej Ratujący Żydów 1942-44”.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że podstawowym celem takich spotkań, jak toruńskie forum, jest przybliżanie Polonii do Polski i spraw Polski do Polonii.

– Bardzo jestem dumny z tego, że możemy wspólnie rozmawiać, debatować, poznawać się, spotykać się, przybliżać się. Polacy mieszkający za granicą w przeliczeniu na ilość mieszkańców i ilość Polaków mieszkających za granicą – jesteśmy na 6 miejscu na świecie. To jest dowód na to, że Polonia jest bardzo duża. My na tę współpracę niezwykle liczymy i wiem, że mamy przed sobą jeszcze bardzo dużo i wiele do zrobienia. Cieszę się, że tutaj rozmawiamy o fundamencie i o tym, co nas spaja oraz łączy – powiedział Stanisław Karczewski.

Nas wszystkich łączy miłość do naszej ojczyzny – wskazał marszałek Senatu.

– Chęć zbudowania wspólnoty narodowej. Wspólnoty narodowej Polek i Polaków na całym świecie. Oblicza się, że jest nas 59-60 milionów na świecie. To stanowi olbrzymią ilość i jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuje za zaangażowanie i troskę, za to, że jesteśmy wspólnie i cyklicznie się spotykamy. Wiem, że Państwo czekacie na wizyty i chcecie, abyśmy Państwa odwiedzali i byli na tych uroczystościach patriotycznych i rocznicowych, żebyśmy razem z Państwem byli – podkreślił polityk.

W XXII Forum Polonijnym w Toruniu biorą udział przedstawiciele Polonii z 20 krajów świata i 5 kontynentów. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Patriotyzm w kulturze i tradycji narodowej”. Forum zakończy się jutro.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl