fot. PAP/Tytus Żmijewski

Toruń: trwają XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne 

W Toruniu rozpoczęły się w sobotę XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. W zawodach weźmie udział 1000 sportowców z 33 różnych krajów. Mistrzostwa objął swoim patronatem prezydent RP Andrzej Duda.

Ostatnie takie igrzyska odbyły się w Toruniu osiem lat temu. Tym razem zawodnicy z całego świata będą zmagać się na jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Europie – hali sportowo-widowiskowej w Toruniu.

– Na tym obiekcie mogą odbywać się zawody sportowe, ale przecież także na świeżym powietrzu, na stadionach, na boiskach, mamy ich co nie miara. Kompleksy kortów tenisowych, baseny – to wszystko służy temu, abyśmy dobrze zorganizowali te światowe letnie igrzyska naszych rodaków, Polonii – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na zawody do Torunia przyjechali sportowcy z całego świata, m.in. z Australii, RPA, Singapuru czy Ekwadoru. Najliczniejszy skład wystawiła Polonia czeska.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otwierając igrzyska podziękował zawodnikom za przybycie. W szczególności pewnej rodzinie z Irlandii, z której dzieckiem miał okazję przez chwilę porozmawiać.

– Bardzo mnie cieszy, że dziewczynka, która urodziła się poza Polską, mówi świetnie po polsku. To świadczy o tym, że jej rodzice rozmawiają z nią po polsku. Chciałbym, żeby jak najwięcej Polaków za granicą rozmawiało po polsku, bo to łączy, (…) wzmacnia więź z Polską – podkreślił Stanisław Karczewski.

Prawie tysiąc sportowców będzie rywalizować w dwudziestu pięciu dyscyplinach, w różnych kategoriach wiekowych. Najstarsza uczestniczka ma aż 85 lat i brała udział we wszystkich dotychczasowych edycjach tych igrzysk. Do zdobycia jest 3300 medali oraz 40 statuetek toruńskich aniołów. Trafią one do najlepszych reprezentacji w zmaganiach drużynowych. Jednak jak mówi prezydencki minister Adam Kwiatkowski, w tych zawodach medale nie są najważniejsze.

– Ta rywalizacja, choć pewnie bardzo ważna, to tylko jeden z elementów. Przyjeżdżają do Polski, do ojczyzny, mogą się spotkać, integrować, walczyć. To piękna inicjatywa i w tym roku też wyjątkowo piękne miejsce – zaznaczył Adam Kwiatkowski.

Pierwsza konkurencja odbyła się w sobotę. 43 zawodników wzięło udział w biegu na pięć kilometrów. Wygrał Paweł Czeczko z Białorusi oraz Renata Siliuk z Litwy.

Organizatorem światowych letnich igrzysk polonijnych jest miasto Toruń oraz stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Z kolei Senat oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki sprawują nad nimi mecenat. Mistrzostwa zakończą się 5 sierpnia.

Więcej informacji na temat XVIII Światowych Igrzysk Polonijnych w Toruniu dostępnych jest [tutaj].

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj