Polska i Rosja wymienią się drukami zezwoleń na przewozy 

Polska i Rosja wymienią się dziś drukami zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe. Wczoraj w Moskwie strony zawarły w tej sprawie porozumienie. Ma ono obowiązywać do 15 kwietnia.

Porozumienie przewiduje po 20 tys. zezwoleń dla strony polskiej i rosyjskiej. W przypadku Polski: 10 tys. druków to zezwolenia na przewozy towarów w połączeniach dwustronnych i tranzytowych, a pozostałe 10 tys. na przewozy „do” i „z” krajów trzecich.

Według polskiego ministerstwa infrastruktury ruch ciężarówek między Polską a Rosją powinien zostać wznowiony na początku przyszłego tygodnia.

Tomasz Rejek z Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych mówi, że porozumienie tymczasowo rozwiązuje ciężką sytuację transportowców.

– Mam nadzieję, że po 15 kwietnia zostanie podpisane następne porozumienie, które zamknie już kwestię zezwoleń na ten rok. Mamy również nadzieję, że – Rosjanie tak deklarują – chcą poprawić swoje wewnętrzne przepisy, które dyskryminują polskich przewoźników odnośnie przejazdów dwustronnych, czyli Polska-Rosja, w kwestii tzw. zezwoleń Rosja – kraje trzecie, które są reglamentowane i stanowią tutaj największy problem – zaznaczył Tomasz Rejek.

Pozwolenia na transport samochodowy towarów do Rosji straciły swoją ważność o północy z poniedziałku na wtorek. Od tego czasu polscy przewoźnicy mogli jeździć do Rosji tylko na podstawie specjalnych międzynarodowych zezwoleń, których Polska posiada 168.

RIRM

drukuj