W Toruniu powstaje Park Pamięci Narodowej

Park Pamięci Narodowej to miejsce, które będzie upamiętniało Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Znajdą się tam także nazwiska Ukraińców, którzy nieśli pomoc naszym rodakom w czasie rzezi wołyńskiej. Do dziś udało się ustalić ok. 400 nazwisk Ukraińców.

Park Pamięci Narodowej powstaje przy świątyni Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz kampusie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

W parku znajdzie się na razie sto postumentów, na których będzie 16 tys. nazwisk sprawiedliwych. Będą one ustawione w kształt obrysu granic Polski – powiedziała na antenie TV Trwam dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk.

– To będzie na takich szklanych tablicach. Na każdej tablicy będzie koło 100 nazwisk i one będą ułożone w kształcie kontur Polski. Także taki jeszcze symbol. One będą podświetlone wieczorem w kolorach biało-czerwonych. Będą oczywiście też takie miejsca tzw. kioski interaktywne, gdzie będziemy mogli o każdym nazwisku przeczytać, w jaki sposób ta pomoc została niesiona – powiedziała Lidia Kochanowicz.

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II znajduje się Kaplica Pamięci, w której na ścianach wyryte są nazwiska Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Nazwiska bohaterów gromadzi instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”.

Do tej pory udało się zebrać ponad 40 tys. świadectw.

RIRM

drukuj