Wiceszef MSWIA: pokazaliśmy, że Polska nie jest ,,państwem teoretycznym”

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo szczytu NATO stanęły na wysokości zadania – powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. W jego ocenie „daje to wielkie prawdopodobieństwo”, że również w sposób bezpieczny będą przebiegać ŚDM.

Dziś odbędzie się odprawa podsumowująca zabezpieczenie szczytu z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz komendantów i szefów służb.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński ocenił, że organizacja i zabezpieczenie szczytu były wzorowe. Dodał, że nie było żadnych poważniejszych incydentów.

– Naprawdę jestem pełen uznania dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. To był sprawdzian państwa jednocześnie. Państwo pokazało, że nie jest ,,państwem teoretycznym”, ale państwem, które działa w sposób bardzo konkretny, bardzo skuteczny i potrafi się sprawdzić w wymiarze realnym. Daje to nadzieję, daje to powiedziałbym wielkie prawdopodobieństwo, że również wszystko będzie przebiegało w sposób bezpieczny, prawidłowy i godny podczas Światowych Dni Młodzieży, kiedy do Polski na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem przyjedzie tak wielu ludzi. Chcemy, żeby wszyscy wywieźli z Polski jak najgłębsze przeżycia religijne, a także poczucie, że Polska potrafi zorganizować bezpieczne spotkanie religijne – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

Przed południem zaplanowano także konferencje prasową premier Beaty Szydło na Stadionie Narodowym w Warszawie. Będzie to pierwsze spotkanie szefowej rządu po zakończonym w sobotę szczycie NATO.

Przywódcy Sojuszu opowiedzieli się za wzmocnieniem wschodniej flanki, przedłużeniem misji w Afganistanie, zwiększeniu zaangażowania w walkę z tzw. Państwem Islamskim i wzmocnieniem współpracy UE-NATO.

RIRM

drukuj