Włochy: międzynarodowa operacja przeciwko przemytnikom migrantów

Siły morskie z europejskiej misji walczącej z przemytnikami migrantów na Morzu Śródziemnym opanowały ich statek. O sobotniej operacji w Cieśninie Sycylijskiej poinformowano w niedzielę wieczorem. Ansa podała, że podczas operacji zatrzymano trzech przemytników.

W akcji uczestniczyły jednostki misji Unii Europejskiej Eunavfor Med, powołanej do walki z masowym zjawiskiem przerzutu migrantów.

Wiadomość o operacji podano, wyjaśniła agencja Ansa, z chwilą jej zakończenia, czyli przekazania władzom włoskim trzech podejrzanych o handel ludzi i konfiskaty ich statku.

Media podały, że w sobotę samolot patrolowy z Luksemburga zawiadomił o obecności pontonu pełnego migrantów oraz płynącego w jego pobliżu statku.

Dowództwo unijnej operacji wymierzonej w przemytników dało sygnał do rozpoczęcia akcji, w której uczestniczyły dwa śmigłowce, statki misji i okręt brytyjski. Statek przemytników został otoczony tak, by odciąć mu drogę ucieczki w kierunku wód libijskich. Statek został zmuszony do zatrzymania. Przemytnicy na pokładzie nie stawiali oporu.

Z pontonu, który eskortowali, włoski statek zabrał 146 migrantów.

Według najnowszego bilansu od początku operacji Eunavfor Med przed rokiem zatrzymano 70 przemytników ludzi, a organizacjom przestępczym skonfiskowano 190 łodzi, pontonów i statków, służących do przerzutu migrantów do Europy.

PAP

drukuj